Domácí zvířátka – čtení s babičkou – Marcela Kotová

Autor: Marcela Kotová
Ilustrace: Veronika Kubáčová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2020
Počet stran: 72

„Máme doma kočičku,
z okna pěkně kouká,
když zahlédne myšičku,
tiše na ni mňouká.“

Rozárka je malé, zvídavé děvčátko. Ráda si s babičkou vypráví nad knihou plnou obrázků a příběhů o životě domácích zvířátek. Dozvídá se, co mají zvířátka ráda, kde bydlí, jaké vydávají zvuky a čím jsou nám užitečná, nebo naopak jak mohou být nebezpečná. V knize také pomáhá zvířátkům s úkoly. Po krátké pohádce, kterou jí babička předčítá, zkouší Rozárka sama číst pomocí obrázků.
Zkus to také! Určitě ti to půjde stejně dobře jako Rozárce.

Jak už název knihy Domácí zvířátka napovídá, tato pohádková kniha je o zvířatech, které můžete chovat na statku či farmě u vás doma. Navíc podtitul „Čtení s babičkou“ tam není jen tak. Není to pouhým vyprávěním o domácích miláčcích, ale malí čtenáři se lecčemu přiučí a pobaví se.

Hezky popořádku. Domácí zvířátka je dětská kniha, která v sobě ukrývá mnohem více, než se na první pohled může zdát. Nejdříve si malí čtenáři přečtou velmi krátkou, na jednu stránku dlouhou pohádku o jednom zvířeti. Například můžu zmínit kočku, psa nebo krávu či kozu.
Z každé pohádky plyne určité ponaučení, na co si dát u kterého zvířátka pozor – kočka může děti poškrábat, pejsek kousnout nebo koník kopnout.

Po pohádce následuje trocha toho učení formou zajímavostí o zvířeti, o kterém byla samotná pohádka. Jak se říká mláděti, jaké vydává zvuky, co rádo jí, kde bydlí a nebo třeba také to, jak může být nám užitečné.
Další co následuje, tak je básnička. Jsou krátké, ve dvou verších a snadno zapamatovatelné (tedy aspoň pro mě, dle mého syna ještě tak úplně nemůžu soudit 🙂 ).

Pak následuje velmi důležitý úkol. Malí čtenáři musí splnit zadanou úlohu, ale nebojte se, je to jednoduché. Jde o počty, dle obrázku budou počítat, třeba kolik je kostiček, nebo kolik vajíček už se líhne. 🙂 No a poslední „záludností“ autorky pro děti jsou obrázky, které děti převypráví a tím vytvoří vlastní příběh. Určitě to znáte, byly kdysi knížky, nedávno jsem na jednu takovou publikovala recenzi, kdy místo slov jsou obrázky a děti doplňují slova. A právě to čeká vaše potomstvo naposled.
A všechno dohromady, od básničky, zajímavostí až po čtení dle obrázků je pro každé zvířátko jiné.

„Babička se posadila do křesla a pustila se do pletení. „Babičko, co to pleteš?“ ptala se Rozárka a chytila do rukou klubíčko. „Přece svetřík pro tebe,“ odpověděla babička. „Jestlipak víš, z čeho se vyrábí tohle klubíčko?“ „To nevím,“ zavrtěla hlavou Rozárka.
„Tak půjdeme ven a já ti to ukážu,“ rozhodla babička. Prošly dvorkem za branku a vydaly se na louku. Tam se pásly ovečky.“

Taky se divíte, kolik se toho vleze do tak útlé knížky? Ne nadarmo je v naší domácnosti v tuto chvíli velmi oblíbená. Nejen, že pořád musím číst básničky, hezky zpěvným hlasem, protože to se mému synovi líbí, ale také se rád dívá na obrázky a vydává zvuky jednotlivých zvířat, protože ilustrace, o které se postarala Veronika Kubáčová jsou skvělé. Veselé, barevné a hned je každému jasné, o jakém zvířátku si budeme číst.

Tuto knížku bych doporučila klidně od chvíle, kdy vaše děti začnou mluvit, nebo vydávat zvuky zvířátek, protože podle obrázků se zabaví a k básničkám dorostou. U nás doma to taky ještě na žádné recitování není (4 roky) a přesto je to jedna z nejoblíbenějších knih v této chvíli. Věřím, že jak nás baví, tak i vaše děti bude kniha Domácí zvířátka bavit.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Domácí zvířátka můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *