Frankie – Jochen Gutsch, Maxim Leo

Autor: Jochen Gutsch, Maxim Leo
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2023
Počet stran: 184

„Tak to prostě je.“

Richard Gold propadl po ztrátě manželky zoufalství. Celé dny chodí v deprimujícím županu a starém klobouku a bojuje s nemocí zvanou „život beze smyslu“. Frankie je svobodná duše, kočka žijící na ulici, která umí deset jazyků.
Jejich první setkání nepatřilo k těm nejpříjemnějším. Koneckonců ne každý den dostane Frankie ránu do hlavy. S vidinou hory jídla, největší televizí na světě a měkkou postelí se ale kocour rozhodne ke svému nově nalezenému člověku nastěhovat.
Tak začíná přátelství mezi člověkem a kočkou. Kočkou, jež hledá domov a nesmírně vtipně glosuje lidský svět, a člověkem, který má pocit, že jeho život ztratil smysl.

Frankie. Kniha, která mě překvapila. Obrovsky. Neskutečně. Vyprávění z pohledu kocoura? Pff, čekala jsem naivní, téměř až dětský příběh, ale to, co je na stránkách ukryto, dalece přesahuje všechna má očekávání. Román, který vás donutí k zamyšlení, jak málo stačí, aby se nás život otočil naruby. Jak nás i zvířata můžou dokopat k tomu, abychom se změnili…

Frankie, toulavý kocour, který žije svobodně (dle jeho slov) se přiblíží k opuštěnému domu a tam vidí člověka, který má ten nejkrásnější provázek, jaký kdy viděl. Dává si jej kolem krku a hraje si s ním, přesně tak, jak by si s ním hrál Frankie. Richard Gold si s tím provazem sice nehraje, má jasný cíl, proč si jej dává kolem krku, ale zahlédne kocoura, což mu samozřejmě život zachrání, protože se rozhodne jej majznout po hlavě, ať zmizí. Jenže ono to je všechno jinak a než aby Frankie zmizel, stane se nedílnou součástí Goldova ubohého života a jejich společná cesta, plná naděje, někdy nepochopení, ale i jakési lásky může začít…

„Miluju Tě.
A to pořád, myslím na furt.
Touha letí jako míček na kurt.
Tlustý úhoř chutná líp než hubený,
ementál je lepší studený.
Miluju Tě.
Láska na mě sedá jako moucha na bar,
v lednici stydne hustý slepičí vývar.
Ježek leží rozpláclý na asfaltu
a říká si,
tak to už asi nezestárnu.“

Já si při čtení anotace knihy Frankie opravdu myslela, že půjde o nějakou dětsky naivní knihu, když ji vypráví kocour. Jenže jsem se nemohla více mýlit. Nejen, že kocour vtipně glosuje lidský život, ale sám o sobě je vtipný, tohle čtení totiž má v sobě velmi laskavý humor, krásně autoři spojují lidský svět s tím kočičím, jak se asi kocouři a kočky dívají na nás a jak se my stavíme k nim.
Já osobně nemám kočky vůbec ráda, ale po tomto čtení si myslím, že bych i nějakého toho Frankieho doma snesla. 🙂 Ale pod podmínkou že opravdu bude mluvit.

Kniha Frankie se četla moc dobře, necelých 200 stránek dáte za jeden večer, ale i přesto ve vás příběh něco zanechá. Protože ten konec, to, co Golda změnilo a jak, to, co Frankieho ovlivnilo a jak se rozhodl, to je nejvíc. Smutné, dojemné, ale přitom úžasné a laskavé. Věřím, že tohle čtení se bude líbit nejen milovníkům koček a kocourů, ale i těm, kteří k nim nemají nikterak láskyplný vztah. Ač je tady Frankie ta slavná hvězda, o které se mluví i v knize, klidně by to mohl být i svalovec veverka nebo mýval. Kdokoliv. Jde o to, co my lidé cítíme a co dokážeme cítit…

Hvězdné hodnocení: 5 z 5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Frankie můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *