Hadí oči – Isabella Maldonado

Autor: Isabella Maldonado
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2022
Počet stran: 384

„Neochotně následovala Pereze k venkovnímu grilu, kde dva muži obraceli kovovými kleštěmi kousky kuřete a mazali je omáčkou, z jejíž vůně Nině okamžitě zakručelo v žaludku.
Perez se zasmál. „Vidíš, že vím, co potřebuješ.“
Jeden z mužů u grilu se otočil k Perezovi. „Prima, že s sebou dneska nevlečeš toho ošklivku parťáka, ale něco lepšího.“

Smrt celé rodiny ve spánku je sama o sobě nepředstavitelnou tragédií. Speciální agentka FBI Nina Guerrerová a tým profilovačů FBI, k nimž patří, však mají prověřit možnost, že celá záležitost je ještě o poznání děsivější. Existuje snad pojítko mezi touto událostí a případem trojnásobné vraždy, který se odehrál o čtyři roky dříve a 3 000 kilometrů dál?
Nejhorší obavy se záhy potvrdí, když detektivové narazí na stopu sériového vraha natolik zákeřného, že jeho bestiální zločiny procházejí bez povšimnutí skoro 30 let. Nina navíc brutální zločin vnímá v osobní rovině: s každým místem činu v ní znovu rezonuje děsivý příběh o Lloroně, prokleté ženě z mexických legend, jež byla příčinou nejedné noční můry jejího dětství v sirotčinci.
Lidské zlo poznala Nina lépe než kdo jiný, ale krvavá hra se tentokrát odehrává podle záhadného schématu, je znepokojivá, matoucí a plná neznámých. Na cestě po stopách ukazujících nečekaným směrem se Nina ocitá mnohem blíž vlastní nepoznané minulosti, než by jí bylo milé.
Čas se krátí, a zatímco se zužuje okruh podezřelých, dávné události se kuriózní shodou náhod střetnou s přítomností a donutí Ninu k nejvyšší myslitelné oběti.

Pamatujete si na knihu Šifru? Věřím, že vy, kteří jste ji četli, tak určitě ano, protože Nina Guerrerová je nezapomenutelnou hrdinkou. Hadí oči je příběh, který na Šifru navazuje a v tomto příběhu se dozvíte spoustu důležitých informací, které vám v prvním díle zůstaly ukryty. Takže se pohodlně usaďte a začtěte se…

Hadí oči začínají vyvražděním jedné rodiny. Ale ještě úplně na začátku, před první kapitolou, se ocitnete v dětském domově, kde žije Nina, je jí sotva 11 let a povídají si s jinými dívkami strašidelnou historku o La Lloroně. Tehdy neměla Nina ani tušení, jak moc se ji tento příběh bude dotýkat…
V současnosti už Nina tuší, že případ vraha, který se nebál těžkého zločinu a podle mě i toho nejhoršího vůbec – což je zabití novorozence, nebude vůbec jednoduchý. A v okamžiku, kdy se do toho dostane Llorona, začíná jít i samotné Nině o život.

„Chodila jsem s chlapem, co se jmenoval José, a otěhotněla. Dělala jsem tehdá špatný věci – brala jsem drogy, moc pila, tahala jsem se se špatnýma chlápkama…“
Nina věděla, že teď do jejího monologu nesmějí zasahovat,protože by mohla ztratit chuť mluvit. Pozorně proto poslouchala.
„José mě zbil, když zjistil, že budu mít dítě. Musela jsem pak do nemocnice.“ Zoufala zavrtěla hlavou. „Nechtěla jsem, aby se k mý holčičce přiblížil. Pomohla mi policajtka a já podala žalobu.“

Kniha Hadí oči předčila mé očekávání. Ty byly velké, vzhledem k tomu, jak se mi líbila Šifra, a jsem ráda, že nezklamal ani druhý díl a naopak – trochu ten první přeskočil.
Už od prvních řádků jsem tušila, že tento díl bude zlomový. Tak nějak jsem vycítila, že autorka moc dobře ví, kterým směrem se má série s Ninou ubírat a nemýlila jsem se. Sice se to může tvářit jako moc velká náhoda, ale díky způsobu, jakým je příběh napsán, díky drivu, díky tomu, jak vás autorka dokáže zarazit do křesla a přinutit vás číst dál a dál, tak ji tu „náhodu“ odpustíte, protože to ani jinak nejde.

Jsou série, kdy je druhý díl zbytečný, jsou série, kdy je druhý díl doplňkový a pak jsou série, kdy je druhý díl ještě lepší než první a to je případ knihy Hadí oči. Jsem ráda, že se nakladatelství rozhodlo vydat thrillery s Ninou, protože jako hlavní hrdinka, ač se smutnou minulostí, je skvělá, žádná naivka a upejpavá holčička, která by vám lezla na nervy, má kolem sebe parťáky z FBI, kteří si nehrají na přehnané machry, ale naopak používají rozum a mají empatii, takže i oni vás okouzlí nejen svým šarmem, ale také dovednostmi.
Za mne opravdu palec nahoru a jen pro info – raději to napíšu znovu – pokud jste nečetli Šifru, začněte s ní, aby se vám všechno spojilo do jednoho. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Hadí oči můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *