Jeden z nás – Shari Lapena

Autor: Shari Lapena
Nakladatelství: Kalibr
Rok vydání: 2020
Počet stran: 280

„Raleigh se vrátí do pokoje a práskne za sebou dveřmi. Vrhne se na postel, nasadí si sluchátka a pustí si hlasitou hudbu. Nejradši by scénu, která právě proběhla v přízemí, vymazal z paměti, jenže se mu to nedaří. Pořád na to musí myslet. Jak mohla matka provést takovou blbost? Měl sto chutí ji seřvat, ale netroufl si. A táta – ten je na něj pořád hrozně naštvaný, to je jasné. A teď je naštvaný i na mámu.“

Nový strhující psychothriller z pera bestselleristky Shari Lapeny, mistryně nečekaných zvratů.
Udržet tajemství mezi sousedy, kde každý každého zná, může být těžké. Vražedně těžké… Ovzduší na poklidném newyorském předměstí, kde jsou k sobě všichni milí a vstřícní, rozvíří anonymní dopis zanechaný v jednom z domů. „Omlouvám se. Můj syn se k vám nedávno vloupal. A nejen k vám.“ Čí je to syn? A co mohl odhalit? Dohady a podezření na sebe nenechají dlouho čekat. Pak je však jedna z místních žen nalezena mrtvá – a tento objev strhne lavinu napětí. Kdo ji zabil? Kdo ví víc, než říká? A mohl to být opravdu jeden z nás?

Další knihou, která se mi i Ivce podařila vylosovat v projektu DIČ je Jeden z nás od Shari Lapeny. Věřím, že spousta lidí ji už má přečtenou, já se k ní dostala až teď a přiznám se, že místy jsem byla v koncích. Ovšem ten závěr, ten tomu dodal korunu a wow efekt se vším, co k tomu patří!

Představte si, že bydlíte ve čtvrti, kde každý zná každého. Mezi sousedy máte přátele, ale i cizí lidi, kteří se nově nastěhovali do vaší „malé komunity“. A teď si představte, že jednoho rána se probudíte a pode dveřmi najdete dopis, ve kterém vám anonym oznamuje, že zrovna k vám se někdo vloupal. A že nejste jediní.
Už tohle je divné, že? Obzvlášť, když se vám nic neztratilo.
A teď si představte, že k tomu všemu se přidá ještě jedna vražda vaší – právě nové – sousedky, která byla velmi atraktivní, tak jako její manžel.
A v tu chvíli, s tím dopisem, s tou vraždou se začnete rozhlížet kolem a doopravdy přemýšlet nad tím, jak všechny své sousedy dobře znáte. Komu můžete věřit? Můžete věřit nejlepší kamarádce, kamarádovi, můžete opravdu věřit členům vaší rodiny?

Ze začátku a vlastně i tak nějak v polovině knihy Jeden z nás jsem stále byla rozhodnutá, že tento titul bude horší než Někdo cizí v domě. Spousta postav, různých jmen a vazeb mi dávala hodně zabrat. Ač jsem na romány, kde je hromada hrdinů zvyklá, tady mi to dělalo – dá se říct – že opravdu velký problém.
Přiznám se, že jsem se zorientovala až za dobrou půlkou příběhu, ale pak už to všechno jelo jako po másle.

„Každý večer také chodí na procházku po okolí. Pravidelnost pomáhá dodat řád jejím dnům bez nějaké konkrétní náplně. Večerní procházka ji udrží v kondici a uspokojí její přirozenou zvědavost ohledně sousedů.“

A víte, co vylepšilo moje hodnocení knihy Jeden z nás ze tří hvězd na čtyři? Ten konec. To rozuzlení všeho. Fenomenální. Nečekala jsem to, pořád jsem si byla jistá, je to tenhle, je to onen, je to ten a pořád jsem měla názory společně s nárůstem počtu kapitol. Ale ve chvíli, kdy jsem se dozvěděla, jak to opravdu bylo, spadla mi čelist. Takhle se dle mého dělá wow efekt a mnozí autoři by se mohli učit. 🙂

Často se setkávám v poslední době s pojmem „thriller pro ženy“ a myslím si, že kniha Jeden z nás by toto zařazení mohla splňovat. V ději záleží totiž nejen na vyšetřování, ale hlavně na vztazích, které mezi sebou postavy mají a na tom, jak dokážou věřit, důvěřovat, ale také prověřovat, nejen členy své rodiny, ale také své sousedy.
A když si odmyslím ten můj problém s počtem postav, tak můžu říct, že tento thriller je opět velmi vydařený autorčin počin a nemůžu se dočkat další její knihy (ještě tu mám dvě 🙂 ).

Hvězdné hodnocení:

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *