Klíč – Kathryn Hughes

Autor: Kathryn Hughes
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2021
Počet stran: 344

„Belinda zakřičela přes mříže brány na skupinku mužských pacientů, kteří kopali v zeleninovém záhonu. „Hej, ty s tím rýčem! Máš cigarety? Za odměnu se mě můžeš dotknout.“
Rozepnula si šaty a odhalila povislá prsa. Před bledou pokožkou bylo jasně vidět modré žíly.
„Proboha!“ zamumlala potichu Amy.“ Kde je tvoje důstojnost?“

Zdravotní sestra Ellen Crosbyová nastoupí do nemocnice pro duševně choré. Přestože netuší, co ji zde čeká, je plná energie a naděje, že bude pomáhat potřebným. Když pozná mladou ženu, kterou do ústavu přivezl její otec, netuší, že již brzy ji čeká rozhodnutí, které jim navždy změní život.
Sarah je zvláštně přitahována opuštěnou nemocnicí pro psychicky nemocné. Při jedné obhlídce objeví kufr pacientky, která zde pobývala před padesáti lety. Šokující obsah kufru, kterého se půl století nikdo ani nedotkl, jí pomůže rozmotat zapomenutý příběh o velké tragédii a ztracené lásce a dá jí příležitost napravit dávnou křivdu.

První kniha, která autorce u nás vyšla, strhla velkou lavinu. Její Dopis byl všude vidět, psalo se o něm jako o skvělém příběhu, který mnoho čtenářů označilo jako nejlepší knihu, co ten rok četli.
Klíč je obrovskou konkurencí, pro mne je ještě lepší než Dopis, protože se odehrává v prostředí, které je v knihách používáno málo a navíc má automaticky v sobě spoustu prostoru k tomu, aby čtenářova fantazie mohla fungovat na sto procent.

Děj knihy Klíč se odehrává ve dvou dějových liniích. Tou první je současnost, Sarah, mladá žena se rozhodne napsat knihu o Ambergate, o místě, které dříve sloužilo jako ústav pro choromyslné lidi. Brázdí prázdnými chodbami rozbořené budovy, která je určena k demolici až jednoho dne narazí na sklad kufrů a v těch kufrech najde tajemství lidí, kteří tam kdysi byli – žili,..
A na druhé straně je Ellen, v minulosti – mladá zdravotní sestra v zácviku, která v Ambergate pracuje a mnohé příkoří, které se tam odehrává, nelibě nese. Jenže co ona sama zvládne proti systému, nic. Tak se rozhodne aspoň pro jednu věc, ale to netuší, že poté, v budoucnosti, obrátí život naruby několika lidem.

„Ležela v koutě místnosti s tváří přitisknutou ke studené pogumované stěně a s tělem zkrouceným jako ježek během zimního spánku. Po jedné si protáhla všechny končetiny a pomalu se otočila na záda. Rukou přejela po stěně, která připomínala houbu. Na dotek byla měkká. Nahmatala dírku, strčila do ní nehet a vytáhla z ní chomáč tvrdé srsti.“

Já se musím přiznat, že první, co mne na knize upoutalo, bylo právě to prostředí ústavu pro choromyslné. A autorka tomu dodala třešničku v podobě tajemství, v podobě hrdinů a vedlejších postav, jejichž charaktery byly zajímavé a poutavé. Marně si hlavu lámu, ale nepřicházím na nic, co bych knize a příběhu vytkla.
Od první stránky do poslední jsem byla upoutaná k vyprávění a nemohla se dočkat, jak to všechno dopadne. Jsem opravdu ráda, jakým způsobem autorka příběh zakončila, jak vše vymyslela, a proto je Klíč pro mne jedním z nejlepších románů tohoto roku.

Věřím tomu, že tato kniha se bude líbit vícero typům čtenářů a čtenářek. Těm, kteří mají rádi příběhy, kde je více dějových linek. Těm, kteří mají rádi, když se pátrá po tajemství, které může otevřít staré rány. Těm, kteří mají rádi silné charaktery a příběhy, které je nenechají chladnými. Klíč doporučuji, jednoznačně. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Klíč můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *