Knihkupectví ztrát a nálezů – Susan Wiggsová

Autor: Susan Wiggsová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2021
Počet stran: 368

„A především, sledujte s rozzářenýma očima celý svět kolem vás, protože ta největší tajemství jsou vždycky ukryta v těch nanejvýš nepravděpodobných místech. Ti, kteří nevěří v kouzla, je nikdy nenajdou.“

Když se Natalie Harperová v důsledku tragické události zároveň stane majitelkou dluhy zatíženého sanfranciského knihkupectví a začne pečovat o svého dědečka, který má problémy se zhoršující se pamětí, nemusí se dlouho rozhodovat, co dostane přednost. Její plán knihkupectví prodat, aby měla z čeho hradit péči o dědečka, jí však neprojde.
Nejenže dědeček prožil celý život v domě, v němž se obchod nachází, ale je také jeho jediným právoplatným majitelem – a prodat jej odmítá.
Natalii tak nezbývá než opustit slibnou kariéru, přestěhovat se do bytu v historické budově a provoz krámku neochotně převzít. Brzy však zjišťuje, že jí knihy poskytují vítanou úlevu v nesmírném žalu, a její život se začne pomalu obracet k lepšímu. Najímá bývalého mariňáka Peache Gallaghera, aby v domě provedl potřebné opravy, a seznamuje se s jeho dcerou Dorothy, která knihkupectví pravidelně navštěvuje a společně s Natalií si čte.
Díky Dorothy se nakonec seznámí s Trevorem Dashwoodem, slavným a pohledným spisovatelem.
K Nataliinu překvapení se neslavný začátek obrátí v nečekanou cestu objevů a poznávání pravdy o rodině, budoucnosti i srdci. Dokáže začít novou kapitolu svého života?

Knihkupectví ztrát a nálezů je typickou knihou pro ženy. Romantika, hezcí muži, smutný děj, a pořád trocha naděje v lepší zítřky. Když si ke všemu přičtete ještě jedno knihkupectví, které bojuje o své místo na zemi a samozřejmě knihomoly, tak vám bude jasné, že tento román bude tím pravým oddechovým čtením na dovolenou nebo horké letní večery.

Ač nad celým příběhem visí stín smrti a hlavní hrdinka Natalie se s tím musí nějak vyrovnávat, přesto nebudete nikterak smutnit ani plakat. Autorka si umí hrát se slovy, je zde spousta hezkých obratů, citátů (nejen z knih), myšlenek, které vás naplní nadějí a také jistotou, že život se musí žít a ne přežívat.

„Jak trávíš svůj den, ukazuje, jak trávíš svůj život.“

Teď něco k ději, abyste věděli, co můžete očekávat. Natalie vyrůstala pouze se svou matkou a dědečkem, ale i přesto byl její život naplněný láskou. Jediné, co ji chybělo, byly peníze, a proto se v dospělosti odstěhovala z rodného domu za prací, kde měla jistotu a stabilitu přísunu peněz.
Jenže její povýšení v práci pro ni znamenalo obrácení dosavadního života na maximum a to směrem, o kterém se ji nezdálo ani v těch nejhorších nočních můrách.

Rozhodne se začít zachraňovat knihkupectví, ale je v dluzích. Tak velkých, že začne vidět jediné východisko v jeho prodeji.
Jenže neustále dostává znamení (možná je to osud, kdo ví), že to dělat nemá. Začínají se objevovat předměty, které v tomto domě přežily velké zemětřesení a požár v roce 1906 a krom předmětů se začne objevovat i naděje, že Natalie dokáže ukočírovat nejen knihkupectví, ale také svůj nový život, společně s nějakou tou láskou. Jestli se ji vše povede tak jak má, to se dozvíte v románu Knihkupectví ztrát a nálezů.

„Najdi cestu nebo si ji vyšlapej.“

I přesto, že po celou dobu čtení ucítíte smutek, který vás přikryje jako deka, nebudete mít pocit, že se vás to nějak dotýká. Aspoň já to tak neměla a to si myslím, že jsem empatická dost.
Byly tam totiž okamžiky, které vám vykouzlí úsměv na rtech, k tomu několik okázalých gest od gentlemanů, které by si každá žena přála potkat.

Samozřejmě se v knize Knihkupectví ztrát a nálezů najdou i chvíle, které budou až moc „přehnané“, jak se ze složité situace dokáže někdo dostat, to bylo někdy až příliš okaté a vím, že takto to v životě nefunguje.
Ale je to román, je to smyšlený příběh, který autorka napsala moc hezky, příjemně, mile a věřím, že tohle vyprávění potěší nejednu čtenářku. U této knihy si nalejte skleničku vína a ponořte se do snu, jaké by to bylo mít vlastní knihkupectví s pokladem nejen uvnitř, ale i venku…

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Knihkupectví ztrát a nálezů můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *