Závan klíčovou dírkou – Stephen King

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2020
Počet stran: 248

„Podle zpráv, které mám,“ zvedl několik papírů a potřásl jimi přede mnou, „se tam objevil nějaký zvěrodlak. O tom mám své pochybnosti, zato není pochyb, že tamější lidé jsou vystrašeni.“
„Nevím, co to je,“ řekl jsem.
„Někdo, kdo umí měnit podobu, aspoň to tvrdí staré příběhy.“

Magická směs fantasy a hororu v jedinečném podání Stephena Kinga
Série Temná věž se odehrává ve zvláštní zdevastované zemi, která je plná ohromující vizuální představivosti i nezapomenutelných postav a zároveň děsivě odráží náš vlastní svět.
Závan klíčovou dírkou je bonusem, který završenou sérii rozšiřuje. Chronologicky se řadí mezi čtvrtý a pátý díl, tedy mezi knihy Čaroděj a sklo a Vlci z Cally, a čtenáři se zde znovu setkají s Rolandem z Gileadu a jeho ka-tet: Eddiem, Susannah, Jakem a Ochem. Při jejich putování po stezce Paprsku je zastihne prudká bouře, která je donutí nějakou dobu setrvat v úkrytu. Zatímco venku skučí vichr a praskají stromy, Roland vypráví ne jeden podivný příběh, ale hned dva, a vrhá jimi fascinující světlo na svou těžkou minulost.

Ze série Temná věž jsem byla nadšená a těžko se mi s hrdiny loučilo. Proto jsem byla ráda, že na mne čeká ještě Závan klíčovou dírkou, protože jsem se opět mohla setkat se svými oblíbenými hrdiny. Není to kniha, která zamává dějem, takže není ani nutnost ji číst, ovšem jestli jste si tak jako já, oblíbili hrdinný život Rolanda, rozhodně se do čtení pusťte.

Děj knihy Závan klíčovou dírkou se odehrává jakoby mezi čtvrtým a pátým dílem série, ale já doporučuji číst až po posledním dílu. Má to takové své zvláštní kouzlo. A ač to není nic převratného, je to milé čtení (ano, napsala jsem na Kingovu knihu že je milá 🙂 ).
Roland, Eddie, Susannah, Jake a Ochu se ocitnou v pustém domě, kde se skrývají před bouří, jež řádí venku a Roland jim krátí dlouhou chvíli svým vyprávěním o jeho temné minulosti, o tom, co zažil a odkrývá, alespoň částečně, svou minulost, která rozhodně nebyla nikterak růžová.

„Pramice narazila do drnu. Veslaři sklonili hlavu a přiložili pěst k čelu. Kormidelník udělal totéž. Když Timovi z člunu pokynul, že se má nalodit, na vyhublé paži se mu zahoupaly dlouhé zelené a hnědé cáry. další takový porost mu visel z tváří a zarůstal mu bradu. Dokonce i nosní dírky vypadaly, že jsou ucpané nějakou rostlinou, takže musel dýchat ústy.“

Musím říct, že Rolandův život jaký byl předtím, než se začala psát série Temná věž, mne velmi baví. Autor z něj udělal hrdinu, který má „o zábavu“ postaráno. Věřím, že u čtení se nudit nebudete.
Nesmíte jít ovšem do knihy Závan klíčovou dírkou s velkým očekáváním. Roland vypráví dva příběhy, jeden byl lehce strašidelný, druhý byl spíše pohádkou, ale autorův um psát o všem možném i nemožném, s citem a použitím daných slov, by udělalo i ze složení toaletního papíru naprosto úžasný zážitek.

Myslím si, že nějaké doporučení, kdo by knihu Závan klíčovou dírkou měl číst nebo ne, je tady naprosto zbytečné. Protože všichni, kteří četli Temnou věž, se do čtení pustí, ať už z nostalgie, nebo jen pro ten pocit, aby měli přečteno všechno, a ti, kteří Temnou věž ještě neotevřeli, možná budou váhat, jak to dělají se sérií. Pokud se nechcete pustit do série, zkuste si přečíst tuto knihu, není nijak obsáhlá a aspoň trochu poznáte Rolanda, ke kterému si možná najdete cestu a po dočtení začnete pátrat po Pistolníkovi, abyste se mu podívali na zoubek…

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Závan klíčovou dírkou můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *