Komu hlava sejde – Jari Järvelä

Autor: Jari Järvelä
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2020
Počet stran: 262

„Vendeta nešetří nikoho, ani kojence, ani stoleté starce. Nikdo před ní není v bezpečí. Vendeta trvá tak dlouho, dokud dýchá aspoň jeden člen znepřáteleného rodu.
Vyvarujte se proto provokací vůči místním, jež potkáte. Nechoďte přes nesprávné pastviny, netrhejte ani stéblo na nesprávné stezce. Pro ně jste všichni ze stejné rodiny.“

V korsických horách se setkává skupina deseti Finů. Z tisíců zájemců byli vybráni právě oni ne proto, že by byli výjimeční, zkušení a nejlepší. Naopak jsou to všichni lúzři, kterým se v životě moc nedaří. Chybí jim silná vůle, schopnosti, pracovitost i pokora. Tohle je jejich šance. Stačí, aby během třinácti dnů překonali nejtěžší evropský trek GR 20, jen se základním vybavením. Cena pro vítěze? Milion eur, rozdělený mezi všechny, kteří závod dokončí v limitu. Živí. Pět mužů a pět žen se odhodlaně vydávají na cestu. Z jednotlivců se stává jednolitá skupina, lúzři se mění v bojovníky a ze soutěže je najednou zoufalý zápas o přežití. Účastníci začnou za podivných okolností umírat a ostatním začíná docházet, že čím míň lidí dojde, tím větší podíl připadne na zbývající. Všichni si musí sáhnout na dno svých sil, aby se vůbec vrátili. Kdo nakonec přežije a stane se vítězem?

Na začátku mi kniha Komu hlava sejde připomínala – až neskutečně – Dlouhý pochod od S. Kinga. Parta lidí, kteří se účastní soutěže, kde musí ujít určitou trasu.
Myslím si, že autor se v Kingovi trochu shlédnul, ale nakonec to stejně pojal svým způsobem a povedlo se. Jsem spokojená, ale ten konec, ten mě teda dostal.

Na startu závodu GR 20, se postaví deset lidí. Dostanou základní výbavu – stan, spacák, karimatku a další drobnosti, a vycházejí na známou korsickou hřebenovku, kterou zadavatel soutěže přešel, aby začal svůj život od nuly, od začátku.
Všichni mají totiž jedno společné. Jsou to lúzři. Nemají práci, nemají žádnou budoucnost.
Byli vybráni z tisícovky uchazečů, mají před sebou třináct dní. 5 žen a 5 mužů. Z toho dva páry. Kdo dojde do cíle, získá milion eur. Pokud jich bude více, peníze si meze sebe rozdělí.
Dojdou všichni? Nebo jen někteří? To se dozvíte, až si přečtete příběh Komu hlava sejde.

Bylo zajímavé sledovat, jak se vyvíjí charakter jednotlivých postav. Čím více utrpení a strastí po cestě zažívali, tím více se tříbila jejich povaha. Ze začátku jsem netušila, co očekávat, protože mi to přišlo takové „poklidné“, ale to s každou další kapitolou končilo a stával se z děje pořádný nervák.
Jednu kapitolu má na svědomí pomocník Pána Severu (vyhlašovatele soutěže), který svýma očima přiblíží pochod účastníků. Tam to trochu drhlo, protože mi přišlo, že opakuje všechno, co jsem již četla, ale mělo to své opodstatnění – jen bych to tedy trochu zkrátila. 🙂

A také se musím vyjádřit ke konci knihy. Komu hlava sejde je od začátku napínavá, pořád budete čekat, co na vás vyskočí a co všechno ještě přijde, co není realita a co je naopak naprosto reálné.
Jenže ten konec, to je tak divné, tak otevřené, takové zvláštní. Tajně doufám, že autor má v záloze ještě jeden díl, protože tohle tak skončit nemůže. A i když to někteří, poetičtěji založení čtenáři, můžou brát jako dobré ukončení příběhu, já spokojená nejsem a chci číst dál! 🙂

„Účelem násilné smrti není to, aby byla dopředu odhadnutelná, taková smrt musí přijít nečekaně a zanechat na tváři oběti užaslý výraz. Tak trochu jak by se tvářil kulturista o velikosti skříně, kdyby o Vánocích rozbalil dárkovou krabici a našel v ní místo sady činek hromadu učebnic jaderné fyziky a nahoře úhledně poskládanou růžovou baletní sukýnku velikosti XXXL.“

Komu hlava sejde je psána jednoduše a protože se autor nezabývá žádnými kudrlinkami a nesnaží se nic zdlouhavě popisovat, spousta čtenářů, včetně mne samotné, můžou brát knihu jako jednohubku.
Nemusíte mít ani strach z toho, že by se vám všech deset postav pletlo. Každá je specifická, každá má nějakou „značku“, jíž se vyznačuje, takže budete vědět, kdo je kdo.

Líbil se mi autorův způsob popisování útrap hrdinů. Od puchýřů, přes bolavá záda, až po stoupání do strmého kopce, v neskutečném letním vedru nebo stanování v nehorázné bouřce, která povaluje stromy všude kolem vás. Pokaždé jsem to cítila na vlastní kůži, od bolesti až po strach. Tohle mám na knihách ráda, když se dokážu vžít do všech těch pocitů a situací, což se tady rozhodně povedlo na jedničku.

Jsem z knihy nadšená, i když je krátká, tak dá čtenáři přesně ten zážitek, který by od takového čtení očekával.
Komu hlava sejde bude bavit čtenáře, kteří vyhledávají thrillery, protože to, co se v korsických horách děje, není způsobeno jen vyšší mocí.
Já ubírám hodnocení jen kvůli tomu konci, se kterým se jednoduše neumím smířit. Ale jinak je příběh čtivý, napínavý, bez hluchých míst a věřím, že se bude líbit. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Komu hlava sejde můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *