Kořist – Yrsa Sigurdardóttir

Autor: Yrsa Sigurdardóttir
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 344

„Jo, ještě mám jednu věc. Nevím, jestli vás nějak potěší, ale nechtěla jsem ji jen tak vyhodit.“ Vytáhla z kapsy bundy průhledný sáček a podala mu ho. Uvnitř ležel jakýsi nevelký, hnědý, těžko rozpoznatelný předmět. „Je to bota. Našli jsme ji, když jsme na podzim kopali před terasou. Možná patřila vám nebo vašemu bratrovi.“

V nehostinných podmínkách islandské ledové pustiny se ztratí čtyřčlenná skupinka turistů. Co je přimělo vyrazit za tak drsných podmínek zcela mimo civilizaci? A proč opustili bezpečí srubu takřka nazí? Záchranářka Johanna a její kolegové z pátracícho týmu jsou povoláni do akce a narážejí na velice podivné stopy.
Na osamocené radarové stanici na pobřeží Stokksnes mezitím dochází k nevysvětlitelným, hrůzu nahánějícím událostem. Rudá kaluž krve uprostřed nedotčeného sněhu, dětská botička pohřbená desítky let pod zemí, život dobrovolně ukončený v mořských vodách hluboké skalní průrvy.
Sníh nepřestává padat a tajemných událostí přibývá, jako by je mrazivé počasí přitahovalo…
Po skončení série Freyja & Huldar přichází Yrsa Sigurðardóttir s děsivě obrazným příběhem plným bizarních nevysvětlitelných jevů, zasazeným do nejopuštěnější islandské divočiny, ze které bez ohledu na počasí ucítíte mráz pod kůží.

Kořist je teda něco! Tohle je kniha, kterou rozhodně nedoporučuji číst v noci, když jste někde sami. Je to teprve podruhé, možná potřetí, kdy i upoutávky na knize jsou pravdivé. Mysteriózní horor, který vám učaruje, díky němu budete mít husí kůži nebo možná přímo jako já, strach.

Parta čtyř lidí se vydá s dalším kamarádem na výpravu do zasněžených hor. On tam jde kvůli měřiči, který potřebuje do diplomové práce – respektive jeho údaje a ti čtyři zbylí jdou pro to, že chtějí zažít nějaké dobrodružství – vystoupit ze své komfortní zóny.
Jenže se ztratí. A na scénu vstupuje Johanna, která sice pracuje jako kontrolorka kvality ryb, ale když musí, převleče se do záchranářského a společně s kolegy pátrá po ztracených lidech v horách.
Všude plno sněhu, Johanna se boří až po kolena do závějí, společně s ostatními a všude jen sníh. Až do jedné chvíle, kdy Johana omylem šlápne na….mrtvolu. Byl nebo byla něčí Kořist nebo její/jeho smrt byla plánovaná?
Rozjíždí se pátrání, které nedá spát Johanně, ostatním záchranářům, policistům a ani vám, čtenářům.

Zvenku se ozvalo tiché křupání kroků ve sněhu. „No vidíš,“ usmála se Agnes na Dröfn. „Už jsou tady.“ Vzápětí se zamračila. „Do háje, neměly jsme jim uvařit něco teplého k pití?“
Dröfn neodpověděla. Místo toho se po kolenou doplazila ke vchodu, aby otevřela. Nemohla se dočkat, až uvidí přicházet Tjörviho, utahaného a rudého v obličeji, ale živého a zdravého. Agnes zůstala sedět za ní a varovala ji: „Dávej bacha. Určitě nás chtějí vylekat. Proč by se jinak ke stanu tak plížili?“
Měla pravdu. Navíc bylo divné, že neslyšely jejich hlasy.“

O tom, že autorka umí psát, jsem neměla nejmenší pochyby. Její série s Freyjou a Huldarem je jedna z mých nejoblíbenějších. Ale nečekala bych, že dokáže napsat tak skvělý horor – který směle může konkurovat mistrovi Kingovi. A to King je pro mě král! 🙂
Kořist je příběhem, který mě nutil číst dál a dál, a ač jsem se bála, chtěla jsem knihu večer odložit, raději jsem pokračovala ve čtení, pravidelně kontrolovala zamčení dveří i balkonu a okusovala si strachem nehty, než abych odložila čtení na později (na chvíli, kdy bude venku den a ne noc). 🙂

Dalším plusem knihy Kořist je prostředí, které autorka umí skvěle popsat. Mrzla jsem, viděla jsem stíny i černočernou tmu. A když jsem se otočila na posteli zády ke dveřím, během vteřiny jsem byla v původní poloze, i když jsem měla proleženiny. Tohle čtení bylo opravdu výborné. Pokud chcete číst knihu, u které budete mít strach, která má skvělý děj a odehrává se ve čtenářsky líbivém, studeném, sněhem zavátém a vichřicí zmítajícím prostředí, tak tohle je ta správná volba.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Kořist můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *