Krabička vzpomínek – Kathryn Hughesová

Autor: Kathryn Hughesová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2022
Počet stran: 384

„Z lásky na první pohled se dá často vyléčit tím, že se podíváme podruhé.“

Jenny slaví sté narozeniny a při té příležitosti rozjímá nad minulostí. Myšlenky se jí vrací především k dávným událostem, které doposud skrývala, protože na ně není zrovna hrdá.
Otevře krabičku, v níž si schovává vzpomínky na turbulentní časy, a rozhodne se podniknout cestu, která jí pomůže vyrovnat se s minulostí. Chce se vrátit do malebné vesničky v Itálii, která se stala němým svědkem tragických událostí.
Mladá ošetřovatelka Candice, která si plánuje zářivou budoucnost s láskou svého života, si stoletou stařenku oblíbí a navzdory generačním rozdílům se stanou přítelkyněmi. Candice se zájmem naslouchá Jennyinu vyprávění a moudrým radám – s jednou výjimkou.
Nechce slyšet pravdu o svém vztahu. Když se domlouvají, že bude Jenny na její cestě do Itálie doprovázet, ani jedna z nich netuší, jak moc si vzájemně ovlivní život a že stoletá moudrá žena může ještě zažít velké překvapení…

Kathryn Hughesová se pro mne stala sázkou na jistotu, protože její knihy mi vždy dají to, co od nich očekávám. Krabička vzpomínek není výjimkou. Opět jsem získala krásný, emotivní příběh, kde se pojí minulost s přítomností, abych na konci zůstala nejen dojatá, ale také spokojená, jak skvělé čtení to bylo.

I když z autorčiny tvorby byl pro mne zatím nejlepší Klíč, tak i Krabička vzpomínek stojí určitě za vaši pozornost. Obzvlášť v tom případě, pokud máte rádi, když se hlavní hrdinka, což je v tomto případě Jenny, dívá do minulosti, která je zasažena druhou světovou válkou a velkou láskou, která avšak není taková, jak se na první pohled zdálo.
Jenže Jenny už udělala ten pomyslný krok do propasti a nezbývá ji nic jiného, než se sama vypořádat s následky jejího rozhodnutí. Ale ty následky jsou tragické. O tom si ale už přečtěte sami.
A když se pustíte do čtení, nejen Jenny bude hlavní hrdinkou tohoto vyprávění.

Objeví se i Candice. Mladá dívka, která pracuje v domově důchodců, kde Jenny bydlí, ale má svůj sen, kterého chce dosáhnout. Jenny a Candice mají krásný vztah, a ví o sobě téměř vše. Jednoho dne ji Jenny začne vyprávět svůj příběh, ze kterého, jak doufá, si Candice vezme to důležité pro sebe, aby zjistila, jak je to v jejím životě, co je špatné a co dobré a za čím si rozhodně stát… Dalo by se říct, že stáří dává moudrou radu mládí, ale díky autorčinu stylu se tato rada nese s grácií a hlavně čtivostí, díky životnímu příběhu, který se odehrál už dávno…

„Život každého člověka je řada porážek, vítězství, žalu a radosti. Musíme prožít všechno.“

Krabička vzpomínek je stejná, někdy by mohl říct, na jedno brdo, jako všechny ostatní autorčiny knihy. Jde o to, že se drží stejného pravidla. Děj se odehrává jak v přítomnosti, tak minulosti, ale samozřejmě se liší příběhy. Každý je úplně jiný. Proto si v žádném případě nemyslete, že byste se mohli této autorky přejíst, to nehrozí.
Každý její příběh je originální, každý je velmi emotivní a u každého vás čeká nějaké to překvapení. Protože její vyprávění není až tak předvídatelné. Myslela jsem si, že vím a pak zjistila, že to bylo jinak…

Pokud hledáte knihu, která vás pohladí po duši, bude trochu smutná, trochu romantická, bude i svým způsobem napínavá a bude vás bavit číst, tak Krabička vzpomínek bude vaší sázkou na jistotu. Všem, kteří se chystáte číst tak přeji, ať se líbí, tak jako mi! 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Krabička vzpomínek můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *