Logohrátky – Zuzana Pospíšilová

Autor: Zuzana Pospíšilová
Ilustrace: Zdeňka Študlarová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2018
Počet stran: 120

„Všichni jistě znají
cukr v černém čaji.
Potrvá to jenom chvíli –
rozpustí se, není bílý.“

„Opičinky opičí svaly nejlíp procvičí.“ Neohebný jazýček zase nejlépe rozpohybují Logohrátky.
Není výslovnost vašeho předškoláka úplně v pořádku? Rádi byste své dítě podpořili v mluvních dovednostech a motivovali ho ke správné výslovnosti? Skvěle vám v tom pomůže tato hravá ilustrovaná knížka. Díky říkankám, hádankám a zábavným úkolům se svým předškolákem procvičíte výslovnost těžších hlásek a hláskových skupin, a navíc si spolu užijete hodně zábavy.

Logohrátky jsou naprosto úžasné! Excelentní! Za tohle si autorka Zuzana Pospíšilová zaslouží zlatou hvězdu. A ač je prvotně tato knížka určena dětem, které mají řečovou vadu, tak je skvělou pomůckou i pro děti bez jakékoliv vady, protože ty ilustrace a ty básničky, ty úkoly z ní dělají zábavnou knížku pro všechny.

Nebudu tento článek vést jako recenzi, ale spíše bude mít opět informativní charakter, abyste věděli, co všechno se může na knižních pultech objevit za poklady.
Začnu nejdříve stručným popisem toho, jak je knížka Logohrátky poskládána a co v ní všechno najdete.
Jako první dostanete od autorky návod, jak s knihou pracovat, ovšem řídit se tím nemusíte, můžete se nechat vést i svým instinktem, protože je velmi intuitivní a pochopíte, co dělat.
Pak vás čeká pár vět o řeči a jejích vadách. Jak víte, každé dítě je jiné. Někdo mluví pomalu od chvíle, co vylezl z dělohy, jiní si dávají na čas, třeba jako můj syn, který se rozmluvil až ve čtyřech letech a někdo má problém s výslovností a tak podobně. Není potřeba se hroutit, mi taky logopedka od syna říkala, že do školy nenastoupí ani v šesti, ani v sedmi, že bude potřebovat asistenta pedagoga a proto také zvláštní školu… Ha! Od čtyř let mluví jako spisovatel a mnohdy mě bolí z něj hlava – chvála pánu bohu za to! 🙂 Takže hlavu vzhůru, ty děti všechno zvládnou. To jen tedy něco na okraj a teď už co čeká vaše ratolesti v knížce…

„Červíček Pepíček
má hezký koníček.
Od večera k rozednění
věnuje se jenom čtení.
Čte knihy a časopisy,
brožury i tlusté spisy.“

Nejdříve je tedy potřeba říct, že všechny úkoly pro děti jsou provázeny krátkými básničkami, což je fakt skvělý, mnohé se synem opakujeme ještě teď, protože jsou zvukomalebné, srandovní.
Logohrátky mají pro děti připraveny jazykolamy, hádanky, doplňovačky, a samozřejmě se autorka zaměřuje i na správné vyslovování hlásek pomocí básniček.
A pak se objeví i doplňující úkoly – jako třeba zopakovat celou básničku a říct, kolik zvířat v ní vystupuje, nebo když to vztáhnu na tu, kterou jsem vám sem napsala jako ukázku, tak co je to u Červíčka koníček a jaké koníčky má vaše dítě.

No a v neposlední řadě bych ráda zmínila i ilustrace, které nemá na starosti nikdo jiný, než Zdeňka Študlarová, kterou můžete třeba znát z mých recenzí na Strašidláře, a musím opět vyzdvihnout, s jakou lehkostí dokáže malovat, krásné, veselé, barevné a poutavé obrázky, pro potěchu každého dítěte.
Logohrátky jsou jednoznačně perfektní, po všech stránkách a věřím, že se svými dětmi strávíte nejednu velmi příjemnou chvíli díky nim.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Logohrátky můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *