Město duchů – Victoria Schwabová

Autor: Victoria Schwabová
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Rok vydání: 2020
Počet stran: 296

„Přijmu od mámy tlustý „chips“ a opatrně si kousnu. Ústa mám plná teplé brambory a soli, a ocet je zvláštně štiplavý, ale zajímavý v kombinaci s mastnotou hranolků. Je to úplně jiné než cokoli, co jsem doteď jedla.
A je to naprosto vynikající.
Ochutnám i rybu a je úplně stejně dobrá. „Páni.“
Máma se rozzáří. „Tak vidíš!“
„Je to fakt dobrý.“ Ale je to vařící a mám plnou pusu, takže z toho vznikne jrefakbý.
„Než tu skončíme, tak vezmeš na milost i haggis.“
Netuším, co to je, ale při té zmínce se oklepe dokonce i táta, takže se raději neptám. Zakládám to do složky: Záhady, které by měly zůstat záhadami.“

Od toho dne, co se Cassidy málem utopila (no, ona se vlastně utopila, ale nerada na to vzpomíná), dokáže odtáhnout Závoj, který odděluje živé od mrtvých… a vstoupit do světa duchů. Dokonce její nejlepší kamarád Jacob je duch. Už tak je její situace dost na pováženou. A to se ještě zhorší.
Když se její rodiče pustí do natáčení televizního pořadu o nejstrašidelnějších místech na světě, zamíří všichni i s Jacobem do skotského Edinburghu, kde se místní hřbitovy, hrady a tajné uličky jen hemží neklidnými duchy. A tehdy Cassidy potká Laru, dívku, která má stejný dar jako ona, a zjistí, že se toho má o Závoji – a sama o sobě – ještě hodně co učit. A bude se muset učit rychle, protože Město duchů je daleko nebezpečnější, než by myslela.
První díl úspěšné série Cassidy Blakeové od mistryně strašidelných příběhů Victorie Schwabové nyní poprvé v českém překladu.

Město duchů je duchařinou pro mladší čtenáře. Ale věřím tomu, že si kniha najde své fanoušky i u starších ročníků, protože já jsem toho zářným příkladem. Doslova a do písmene jsem příběh zhltla na jeden zátah, užila si každou stránku a ač jsem si strachem nehty neokousala, jsem nadšená a nemůžu se dočkat dalšího dílu.

Hlavní hrdinkou příběhu Město duchů je Cassidy. Přežila svou vlastní smrt, respektive ji pomohl Jacob (duch) k tomu, aby zůstala mezi živými. Díky tomu má moc odkrýt Závoj a spatřit duchy, kteří se na různých místech za Závojem vyskytují.
Její rodiče jsou duchologové, píší knihy, kde její matka zastává tu vypravěčskou, fantazijní část, a její otec se snaží vše racionálně vysvětlit. Oba se skvěle doplňují a jsou tak úspěšní, že odjíždí natáčet do Skotska svůj vlastní pořad.
Cass samozřejmě společně s Jacobem, který se od její záchrany stal jejím nejlepším kamarádem, odjíždí s rodiči.
Až do chvíle, než v Konečné potká Lauru, neměla Cassidy tušení, že má nějaké poslání. Ale teď, teď je všechno jinak a ona se musí rozhodnout, co s tím vším udělá… A do toho ti duchové, Skotsko jich je plné… A ještě k tomu Rudá vrána… No, věřte mi, že Cassidy bude mít co dělat, aby všechno zvládla.

„Ale spánek nepřichází.
Nedaří se mi usnout.
Pořád se vrtím a převaluju ze strany na stranu. Když zavřu oči, vybaví se mi klikaté tunely Mary King´s Close, vidím, jak se ke mně otáčí tucet bledých obličejů. Pak se obraz rozplyne, jsem nad zemí, Lara Chowdhuryová stojí na ulici a z rukou jí visí přívěsek se zrcátkem.
Uvidíš a uslyšíš…
Spatříš a pochopíš…
Tohle je to, čím jsi…

Cassidy Blakeová je příjemnou, mírně ujetou, hlavní hrdinkou. Ale téměř v každém okamžiku, kdy ji o něco jde, se dokáže zachovat jako velká holka a s chladným uvažováním ze všeho vytěžit maximum – což v jejím případě znamená přežít mezi mrtvými. Byla mi sympatická, ihned jsem si ji oblíbila a doufám, že i v dalších dílech zůstane taková v pohodě a cool holka.
A podobné názory mám i na ostatní postavy, počínaje Jacobem a konče i na první pohled Laurou. Neuvědomuju si, že by se v ději vyskytoval hrdina, kterého bych už v dalších dílech nechtěla potkat. .-)

Co se mi velmi líbilo, tak jsou dvě důležité věci, které dělají knihu Město duchů právě tím dobrým čtením.
Tím prvním důvodem je prostředí, kde se děj odehrává. Skotsko, konkrétně Edinburgh. Tajemný hrad, staré sklepení, hřbitov a v neposlední řadě zmínka o Harrym Potterovi. Ach, mé srdce plesalo. 🙂
A druhým důvodem je autorčin styl psaní. Jde totiž o to, že kniha je neskutečně čtivá. Pomáhá tomu samozřejmě o trochu větší písmo, ale i přesto, každá stránka je nabitá akcí, trochou toho napětí, něčím, co vás nutí číst dál. Věřím, že zdatnější čtenáři, dokáží tuto knihu přečíst na jeden zátah, tohle snad ani nejde odložit.

S autorkou tohle bylo mé první setkání, ale rozhodně ne poslední. Těším se na další knihy ze série s Cassidy, nemůžu se dočkat, až vyjde další díl.
Věřím, že tak jak pro mne, bude Město duchů návykové čtení i pro ty z vás, kteří máte rádi young adult knihy spojené s nadpřirozenem.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si knihu Město duchů můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *