Můj kamarád dinosaurus – Petra Martišková

Autor: Petra Martišková
Ilustrace: Markéta Vydrová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2020
Počet stran: 93

„Teda ta je parádní. Tady bychom si mohli vybudovat tajnej bunkr,“ radoval se Pepík. „Přineseme sem matrace, spacáky a nějaký dobroty a budeme tady hrát třeba karty.“ „Je to tu skvělý,“ souhlasil Matěj, „ale musíme se vrátit zpátky, za chvíli bude tma. Mamka už mě určitě vyhlíží.“
A v tom se Matěj nepletl. Ale nečekala na něj jen maminka, doma čekalo mnohem větší překvapení…“

Matěj by si moc přál nějakého domácího mazlíčka, ale rodiče mu to nechtějí dovolit. A navíc si z něj kvůli tomu dělá legraci otravný spolužák Pepík. Jenže pak si Matěj přinese domů zvláštní kámen a ukáže se, že jde o vajíčko, ze kterého se vylíhne zvědavý a upovídaný dinosaurus. A začnou se dít věci. Podaří se Matějovi ochránit malého dinosaura před všemi zvědavci a vědci, kteří ho chtějí zkoumat?

Můj kamarád dinosaurus je dětským příběhem, který se bude líbit holkám i klukům, hlavně musí mít rádi dinosaury. Ten je totiž důležitým a hlavním bodem celého vyprávění. Autorka vytvořila dětské hrdiny, kteří mají pod čepicí a s pomocí rodičů dokáží téměř nemožné a nevídané.

Matěj je kluk jako každý jiný. Chodí do školy, kde má kamarády, a také některé „nepřátele“, kteří se mu posmívají, zvlášť pro to, že nemá žádného domácího mazlíčka. Jeho tatínek pracuje v muzeu, kde ho Matěj jednoho dne navštíví, aby s ním probral možnost mít psa, protože od učitelky ve škole dostali zadání slohové práce na téma „Můj domácí mazlíček“. Tatínka ovšem přistihne ve velmi choulostivé situaci, kdy prohrabává popelnice. Matěj mu pomůže hledat to, co bylo vyhozeno, ale najde ještě něco… Kámen, který hraje všemi barvami, kámen, který si s dovolením tatínka může nechat… Ani jeden netuší, že ten kámen není vůbec obyčejným kamenem.

„Noc přišla Bertíkovi nekonečná. Koukal z okna a popoháněl sluníčko, aby už konečně vstalo a vyhouplo se na oblohu. Pak zase popoháněl Matěje, aby si rychleji čistil zuby. Se snídaní se podle něj taky pořádně loudal. U branky byl první a nedočkavě volal: „Tak už poběž přece!“
„Kdybys musel chodit do školy každý den jako já, taky by ses loudal.“

Kapitoly jsou v pohádce Můj kamarád dinosaurus ideálně dlouhé, písmo je většího fontu a ilustrace objevíte na každé dvoustraně. Jsou sice menší, myslím tím, že nezabírají celou stranu, ale vůbec to nevadí. Mám za to, že je lepší, ať jsou menší, ale je jich více, než by tomu bylo naopak.
Tento příběh bude ideálním čtením pro děti od 9 let, věty jsou jednoduché, žádné složité souvětí a vše je pochopitelné.

Celý příběh je založen na tom, že děti musí mít fantazii, aby si dokázali představit nejen mluvícího dinosaura, ale také všechny možnosti, které se s takovým zvířetem můžou přihodit.
Můj kamarád dinosaurus ukáže dětem, že všechno se dá vyřešit, jen je potřeba použít selský rozum, že i z někoho, kdo na vás není hodný, se může v některém důležitém momentu stát člověk, který vám bude velmi dobrým přítelem a kamarádem. A taky, že víc hlav, víc ví. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Můj kamarád dinosaurus můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *