O lišce Matyldě a medvědu Šimráčkovi – Zuzana Pospíšilová

Autor: Zuzana Pospíšilová
Ilustrace: Daniela Skalová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2017
Počet stran: 104

„Narazil na keř, který byl celý obsypaný velkými tmavými bobulemi. Utrhl jednu a chtěl ji nejprve ochutnat, ale vtom se odněkud z křoví ozval hlasitý a silný řev. Vojta se lekl a bobuli upustil na zem. Dobře, že ji neochutnal, protože to byl rulík zlomocný. Jedovatá bylina. Její plody by mohly kohokoliv otrávit.“

Oblíbená autorka vypráví příběh o plyšových hračkách a o tom, co k nim děti tak poutá. Plyšáci mají svá tajemství, zrovna jako Matylda a Šimráček. Přečtěte si o kouzelné proměně, která pomůže velkému kamarádství. Dvojčata Terezka a Vojta najdou ve svých plyšácích netušeně živé kamarády, se kterými zažijí legraci, a dokonce díky nim překazí i jeden zločin.
Knížka bude malým čtenářům blízká podobně jako jejich milovaní plyšáci. Daniela Skalová ji doprovodila přívětivými ilustracemi, které osloví i nejmenší děti.

O lišce Matyldě a medvědu Šimráčkovi není zrovna nejnovější – horká – kniha, která by vyšla v poslední době, ale pokud mají vaše děti rády pohádky se zvířátky a osobně všude s sebou nosí plyšáky, tak tohle vyprávění by se jim mohlo líbit.

Terezka a Vojta jsou sourozenci, dvojčata, kterým se slíbí, že pojedou k babičce a dědovi na víkend. Sekají latinu, jen aby mohli odjet a nic jim to nepokazilo, protože u babičky a dědy je vždycky moc dobře.
A taky že odjedou a mají se fakt dobře. Každý den chodí do lesa a natrefí tam na (nebo snad oni natrefí na ně?!) lišku a medvěda.
Proč zrovna tyto dvě zvířátka? To se děti dozví v příběhu, ale já můžu ještě prozradit, že tato čtveřice se stane nerozlučná po mocném kouzle čarodějnice, která jim pomůže, ale nese to s sebou docela velká rizika. A opět – jaká rizika a co všechno se ještě stane, to už se děti dozví z vyprávění O lišce Matyldě a medvědu Šimráčkovi.

„Čarodějnice přikývla, a tak liška vyšla před chaloupku. Jeden z hrnečků podala medvědovi a oba se současně napili. Hrnečky vyprázdnili až do dna, a přesto se nic nestalo. Trochu je to překvapilo, protože čekali nějakou změnu.
„Musíte počkat do svítání. Až ráno z vás budou plyšové hračky,“ připomněla jim čarodějnice.“

O lišce Matyldě a medvědu Šimráčkovi je velmi milou knížkou, která potěší každé dítě. Ať už je to kluk nebo holka, ať už to bude samostatný čtenář, nebo se dítěti bude předčítat nebo klidně i ty nejmenší, které určitě upoutají hezké ilustrace.
Líbilo se mi, že je tam pár poučných chvilek, pár náznaků, co dělat a nedělat a jak se chovat, přitom si knížka zachovává status pohádky jako takové, takže nechybí dobrodružství, trochu napětí a nějaká ta magie.

Spousta dětí, včetně mého syna, mají své oblíbené plyšáky, které berou všude. Po této pohádce si můžete být jistí, že to tak bude i nadále, protože co kdyby náhodou se stalo to, co v příběhu skutečností? 🙂
Pokud máte doma malého caparta, co má rád pohádkové vyprávění, tak se po knížce poohlédněte. Věřím, že se bude líbit. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu O lišce Matyldě a medvědu Šimráčkovi můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *