Pes v lavici – Irena Ričlová Lachoutová

Autor: Irena Ričlová Lachoutová
Ilustrace: Irena Ričlová Lachoutová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2022
Počet stran: 72

„Zná někdo nějakou písničku o pejskovi?“ zeptala se paní učitelka. Taková písnička by se jim teď náramně hodila.
Přihlásila se Andrejka a navrhla písničku Skákal pes. Tu znali všichni, tak si ji mohli společně zazpívat. Paní učitelka hrála na klavír, Cilka je doprovázela štěkáním.
Ještě někdo zná nějakou písničku o psovi?“ zeptala se paní učitelka, jakmile pes z písničky doskákal.
„Ano, já,“ hlásil se Jiřík. „Ta písnička se jmenuje Dlažební kostka, ale je tam i pes.“ Nikdo jiný ji neznal. Dokonce ani Cilka ne. „A zazpíváš nám ji?“ zeptala se paní učitelka. „Jasně,“ souhlasil Jiřík a začal zpívat písničku od skupiny Brutus. „Šel pes do lesa a potkal dlažební kostku, šel pes do lesa a potkal dlažební kostku. Dlažební kostko, kam jdeš? Já jdu do lesa…“

Každý, kdo někdy chodil do školy, ví, že v lavicích většinou sedávají žáci. Ale co kdyby se jednoho dne v lavici objevil pes? Psi jsou nejlepší parťáci dětí. A tak není divu, že jim rádi pomůžou, třeba s abecedou.
Ptáte se, co má čtyřnohý mazlík společného s procvičováním písmen? Možná více, než tušíte…

Autorku Irenu Ričlovou Lachoutovou už mnozí z vás znáte, někteří z mých recenzí na její předešlé knihy – Bělásek a Pohádka z hnízda.
Tentokráte mám pro vás připravené představení jejího nejnovějšího díla s názvem Pes v lavici, které považuji za nejlepší z těchto tří dětských knih.

Když dostane paní učitelka nápad, jak efektivně a hrou procvičit se svými žáky abecedu, všichni ve třídě jsou nadšení. Většina dětí má doma psa, každý má jméno na jiné písmenko z abecedy a tedy jim nebrání v tom, aby každý školní den přišel do třídy jeden pes a celý den se točil nejen kolem něj, ale také kolem konkrétního písmene z abecedy.
Pes v lavici je čtení pro prvňáčky, kteří si díky této knížce procvičí nejen abecedu, ale zažijí i nejedno dobrodružství, trochu napínavých scén i humorných okamžiků.

„Podívej, co jsi provedl!“ zvolala paní uklízečka. Ani trochu neměla z Míšovy pomoci radost.
Míša se však podívat nemohl. Dlouhé mokré chlupy mu visely přes oči. Vůbec nic neviděl.
Rozeběhl se po slepu za hlasem a chudince paní uklízečce omylem podrazil nohy. Natáhla se jak dlouhá, tak široká a převrhla kýbl. Špinavá voda se rozprskla do všech stran. Pak se oklepal i Míša. V tu chvíli vypadala šatna jako při povodni.“

Dětská knížka Pes v lavici obsahuje 16 kapitol, kdy každá se věnuje jednomu písmenu z abecedy, jednomu žákovi a jednomu psovi. Samozřejmě né každé dítko má doma psa a ne každé písmenko může být psím jménem, ale i tak autorka děti neochudí o velkou porci zábavy a čtení.
Kapitoly to jsou krátké, psané větším fontem písma, a krom toho, že si dětí procvičí písmenka, ze čtení taky vyplyne několik slov na dané písmeno, jež je středobodem příběhu. Jako například u písmene L se objeví spousta dopravních prostředků nebo u písmene Z zvířátka ze Zoo.

Velké plus, které už po třetí u knížek autorky zmíním, tak je fakt, že své příběhy sama doplňuje obrázky, na které může být po právu hrdá. Navíc v knize Pes v lavici ukáže, že opravdu umí malovat, jelikož každý pes je jiná rasa a věřím, že jak děti, tak rodiče nebudou mít problém poznat, kdo je kdo a co za rasu se objeví v novém vyprávění.
Tato knížka je ideálním pro čtenáře, ať už kluky nebo holky, kteří milují psy. Ruku na srdce, kdo z nás nechtěl mít někdy v dětství psa? A kdo si tohle přání splnil – byť třeba v dospělosti?
Ale nemusí být vaše ratolest jen zarytým milovníkem pejsků, bohatě bude stačit, když se bude chtít zasmát a přečíst si knížku, která obsahuje několik příběhů, jenž jej pobaví, rozveselí a třeba i něco málo naučí.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Pes v lavici můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *