Poslední knihkupectví – Madeline Martinová

Autor: Madeline Martinová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2021
Počet stran: 304

„Zkušenost je nejlepší zbraní v boji se strachem.“

Grace Bennettová přichází v srpnu 1939 do Londýna a sní o novém začátku. Skončí ale jako pomocnice v malém zaprášeném knihkupectví. A to je problém – obchodu sice rozumí, jenže na čtení zatím nikdy neměla čas. Pak jí jeden milý mladý muž představí Hraběte Monte Christo a je z toho láska. Grace dočista propadne knihám a příběhům, které ji odvádějí od stále hrozivější situace. Muži odcházejí do války a mnozí se už nevrátí, děti jsou evakuovány na venkov a z nebe padá zkáza, která obyvatele připravuje o domovy, obživu i blízké.
A když jednou v krytu vyděšená sousedka požádá Grace, aby četla nahlas, stanou se z toho pravidelná setkání s příběhy, která pokračují v prostorách knihkupectví. Z posluchačů se stanou přátelé, které spojuje nejen útěcha nacházená v síle slov, ale také ochota podat pomocnou ruku a nenechat druhého padnout.

Poslední knihkupectví mne jako první zaujalo svou obálkou a následně i anotací. Když se dočtete, že v tomto příběhu půjde o knihy, o příběhy, o lásku, ale vše bude zahaleno druhou světovou válkou, nebudete o jejím přečtení dlouho váhat.
Do vyprávění jsem se ponořila a knihu přečetla za den, bylo to úžasné, čtivé, emoční a jsem ráda, že se mi dostala do rukou.

V srpnu 1939 se Grace se svou nejlepší kamarádkou rozhodnou odjet z rodné vesničky do Londýna a zkusit své štěstí, najít své místo v životě.
Protože Grace nedostala od svého strýce žádný doporučující dopis, ač na něj měla nárok, musela vzít za vděk jakoukoliv prací a první, která se ji namanula, byla v malém, oprýskaném knihkupectví u muže, který vypadal na první pohled jako naprostý morous. A navíc, Grace nebyla kdoví jak sečtělá žena, co se knih týče.
Všechno změnila kniha Hrabě Monte Christo, setkání s neznámým cizincem a lidé, kteří se svými životními osudy chodili do knihkupectví hledat útěchu.
Co se z Grace stalo, jak se se vším popasovala a jak se smířila s tím, že její nový domov, Londýn, je bombardován ze vzduchu? To vše se dozvíte z knihy Poslední knihkupectví.

„Skrze knihy můžeme nalézt největší naděje.“

Grace jako hlavní hrdinka je naprosto úžasná. Ihned si k ní najdete cestičku, budete ji na její cestě za štěstím držet palce. Autorka dokázala napsat a vymyslet příběh, který je plný emočních situací a můžu vám zaručit, že i pár kapesníků bude potřeba. Bylo tam spoustu okamžiků, které doslova změnily směr děje, když už jsem si myslela, že vím, jak se vše bude ubírat, stačilo pár odstavců a vše bylo jinak. Poslední knihkupectví je román, který se bude líbit nejen milovníkům romantických příběhů, ale hlavně těm, kteří rádi čtou příběhy, jež jsou napsány v období druhé světové války.

Příběh je napsán skvělým způsobem, nejen krátké kapitoly, ale hlavně autorčin smysl pro upoutání čtenáře k ději, mělo za následek, že jsem knihu Poslední knihkupectví přečetla na jeden zátah a s blížícím se koncem jsem dokonce byla smutná, že všechno končí.
Každá postava má v knize svůj příběh, svou vlastní cestu, a každá z nich je nejen důležitou, ale i zajímavou, právě díky tomu, co jim autorka přiřadila. Nikdo z nich není zbytečný a můžu vám slíbit, že si oblíbíte všechny, do jednoho.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Poslední knihkupectví můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *