Šest rudých jeřábů – Elizabeth Lim

Autor: Elizabeth Lim
Nakladatelství: Ocelot
Rok vydání: 2023
Počet stran: 450

Shiori, jediná princezna Kiaty, má tajemství. V jejích žilách koluje zakázaná magie. Obvykle se jí daří ji skrývat, ale ráno v den zásnubního obřadu nad ní Shiori ztratí kontrolu. Její chyba se zprvu zdá být šťastným nedopatřením, kterým předejde nechtěné svatbě, ale také upoutá pozornost Raikamy, její nevlastní matky. Raikama, ukrývající vlastní temnou magii, mladou princeznu vyžene a její bratry promění v jeřáby. Zároveň varuje Shiori, že to nesmí nikomu prozradit, protože s každým slovem, jež jí unikne ze rtů, jeden z jejích bratrů zemře. Sama, bez peněz a hlasu, Shiori pátrá po svých bratrech a po cestě odhalí spiknutí, jehož cílem je ovládnout trůn. Jedině Shiori může dát království do pořádku, ale aby to dokázala, musí důvěřovat jednomu papírovému ptáčkovi, náladovému drakovi a právě tomu chlapci, za něhož se tak vehementě odmítala vdát. Musí také přijmout magii, kterou se celý život učila potlačovat – a to bez ohledu na to, co ji to bude stát.

Mám za sebou další knihu, která se podobá jedné naší pohádce. Tentokrát se jedná o Sedmero krkavců a kniha se jmenuje Šest rudých jeřábů. Velmi povedené ztvárnění pohádky s nádechem fantasy. Žádná krvelačnost a krutost vás nečeká, spíše velmi obsáhlý příběh, který má šťávu a šmrnc.

Hlavní hrdinka Shiori se má vdávat. V den svatby ji ovládne zakázaná magie, kterou v sobě skrývá a na svatbu nedojde. Její matku to rozhněvá a uvalí na ni a její bratry kletbu. Z bratrů se stanou jeřábi a Shiori umlkne, a jako němá musí najít bratry a zjistit, jak je osvobodit.
Jejich pouto je v knize krásně popsané, stejně pevné a láskyplné jako v naší pohádce. Po cestě se setká se svým bývalým snoubencem a zjistí, že existuje ještě horší a zlomyslnější zlo než to, co potkalo ji.
Rozhodne se Takkanovi pomoci, ale to, co k tomu potřebuje, je právě to, co nikdy nechtěla. Jak dopadne její rozhodování se dozvíte, když této knize dáte šanci.

Takkan je velmi milý a hodný kluk. I když je v těžké situaci, neztrácí dobrou náladu. Vypráví Shiori spoustu příběhů, rád zpívá a je to úplný opak zlého hocha. Jeho malá sestra je velká uličnice a příběhu dodává vtip a zábavnost. Hodně konkuruje Kiki, který doprovází Shiori a jeho ironie a vtip jsou velmi osvěžující. Pouto, které vznikne mezi Takkanem a Shiori je velmi poutavé a hodně se vyvíjí.

Co mě na knize Šest rudých jeřábů bavilo nejvíce, bylo kolik se tam toho děje. Tolik příběhů, pohádek, postav, zvratů a přesto je hlavní linka zachována. O to víc vás to vtáhne do děje a užíváte si celý příběh. A popisy, které vás čekají jsou báječné, úplně na vás dýchne kouzlo Asie. Vývoj postav je neskutečný a dobře zpracovaný, to bylo pro mě také velké plus.

Šest rudých jeřábů vás nenechá vydechnout, nic není o pár stránkách, vše je prolnuto a máte pocit, že trvá věčnost než se to vyřeší – ale v dobrém slova smyslu. Konec byl pro mě překvapením.

Pokud máte rádi fantasy a pohádky, tak tato kniha je dokonalé spojení. Šest rudých jeřábů je velmi čtivý a napínavý příběh, protkaný intrikami, kouzly a láskou. Skvělá kniha young adult fantasy, kterou doporučuji ke čtení.

Hvězdné hodnocení: 4 z 5

Za recenzní výtisk děkuji obchodu megaknihy.cz, kde si knihu Šest rudých jeřábů můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *