Šílená babička – Martina Boučková

Autor: Martina Boučková
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2024
Počet stran: 208

„Znovu se narovnala, přičichla ke svému čaji, nosní dírky se jí roztáhly, až jsem se sama divila, jak moc je to jen možné, ale nenapila se. Položila hrnek na stůl a pokračovala: „Tušila jsem, že se dnes vrátíš dřív, a tak se společně můžeme vydat za Martinem.“
„Tušila?“
„To víš, když jsi v kontaktu se všehomírem… A po tom našem včerejším rozhovoru, prostě, Lucinko, dcero moje, navázala jsem všechny proudy z vesmíru a už mě tu nic nemůže překvapit.“
Já jsem teda překvapená byla dost. Co do toho čaje dávaj!“

Rodiče si nevybereš, někdy se před nimi ani neschováš.
Lucie potřebuje o prázdninách pohlídat děti. Předpokládá, že ideálním řešením by mohla být jejich babička, jenomže… její máma je tak trochu jiná!
Zůstalo v ní totiž kus nespoutaného rebelství z mládí, které strávila v době, kdy hippie zažívalo největší boom. Děti si s babičkou jistě užijí spoustu legrace, ale Lucce nejspíš naskáčou nové vrásky. Matčiným přístupem květinového dítěte je v ohrožení totiž vše, na čem si − jako „vždy ta moudřejší“ − zakládá, včetně současného partnerského vztahu. Ale coby, vždyť nakonec ten její není jediný chlap na světě.
Při předání dětí babičce však Lucka netuší, že díky všem těm strhujícím prázdninovým zážitkům se i jí samotné během krátké doby obrátí život na ruby!

Šílená babička – vtipný román od české autorky, který vám nejednou vykouzlí úsměv na rtu. Nikde se netlačí na pilu, vše ubíhá v poklidu, no, i když v poklidu s šílenou babičkou to úplně není, ale myslím tím děj jako takový, ten je krásně plynoucí, bez zbytečných zdržovaček.

Lucka je rozvedená máma dvou dětí a protože jsou prázdniny, musí si povolat svou mámu na pomoc s hlídáním. Jenže zná svou mámu a ví, že to nebude jen tak a má pravdu. Jenže Šílená babička je typ ženy, která už má něco za sebou a žije přítomným okamžikem a tím, co by mohlo nastat, se netrápí. Kdežto Lucka je ženou, která má ráda pořádek a řád, ale babička jí do toho hází vidle. Lucka ovšem postupně času začne zjišťovat, že žít tady a teď není vůbec špatný nápad a kdo ví, na konci prázdnin se možná změní spousta věcí…

„Když jsem dorazila domů, okamžitě jsem z jejich tváří poznala, že něco není v pořádku. Podezřele se jim leskly oči, popotahovaly nosem a při doteku dlaní na čelo bylo zřejmé, že mají minimálně zvýšenou teplotu. Moc se jim do vyprávění nechtělo, spíš jsem si připadala jako u výslechu. Ale někdy skutečně padaly perly. Například když jsem se zeptala syna, kde má boty.
„Ve vlaku,“ odpověděl téměř netečně.
„Jak to, že ve vlaku?“
„No, ujely.“

Autorčina kniha Šílená babička je napsána svižně a hlavně vtipně, ale ne takovým tím způsobem, kdy se autor snaží být vtipný za každou cenu, což jsem velmi ocenila. Vše je nenucené, vše odsýpá a možná vám přijde, že všichni hrdinové jsou obyčejní lidé, co by klidně mohli bydlet vedle vás v bytě. Já nad tím přemýšlím, jestli náhodou nějakou takovou babičku nemají sousedi nade mnou, protože v létě mi také tekla voda na balkon. 🙂

Šílená babička je knihou, která nepotřebuje víc popisu, více slov. Potřebuje maximálně tak zviditelnit, aby se dostala k co nejvíce čtenářům a čtenářkám, které se chtějí pobavit, přečíst si knížku, u které se zasmějí a odreagují. Těšte se nejen na humor, ale také na dojemné chvilky a na Vencu, hlavně na jeho stávkování ve vlaku.

Hvězdné hodnocení: 4 z 5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Šílená babička můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *