Špionka v knihovně – Madeline Martinová

Autor: Madeline Martinová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2023
Počet stran: 384

„Lepší je mlčet a být považován za hlupáka než mluvit a odstranit tím všechny pochybnosti.“

Ava vždy milovala vůni starých knih ukrývajících ve svých zažloutlých stránkách příběhy i moudrost minulosti. Nedovedla si představit, že by někdy opustila svou vysněnou práci v Knihovně Kongresu. Za války je ale všechno jinak. Nečekaná nabídka od americké armády ji přivede do Portugalska s novým úkolem: vydávat se v Lisabonu za knihovnici a zároveň pracovat v utajení jako špionka.
Mezitím v okupované Francii nastoupí Elaine do tiskařské dílny, kterou vedou členové odboje. Všem pracovníkům je jasné, že nacisté po tiskárně pátrají a chtějí ji zničit. V jejich světě plném hladu a nebezpečí se objeví mladá Židovka, která i s dítětem unikla zatýkání. Elaine se rozhodne udělat cokoli, aby je zachránila, a zakóduje tajně do připravovaných novin zprávu. Může jen doufat, že ji někdo dokáže objevit a rozluštit.
Zatímco v Evropě zuří válka, Avu a Elaine spojí snaha zachránit ženu s malým chlapcem i poslední zbytky naděje tváří v tvář nebezpečí.

Poslední knihkupectví je autorčinou první knihou, kterou jsem přečetla a moc se mi líbila, proto jsem se vrhla na knihu Špionka v knihovně. Ale tady už to není tak horké, jak to ze začátku vypadalo. Do čtení jsem se musela nutit a na téma odboje za druhé světové války vyšlo mnoho, nebojím se napsat, lepších knih.

Vyprávění příběhu Špionka v knihovně mají na povel dvě ženy. Tou první je Ava, knihovnice, která je poslána na svou misi do Portugalska.
Druhou ženou je Eleine, ta se nachází ve Francii a její postoj ve společnosti je mnohem těžší, složitější a nebezpečnější, protože je přímou členkou odboje a téměř každý den ji jde o život.
Tyto dvě ženy dělají to nejlepší co mohou, aby pomohly skončit boje druhé světové války.
A samozřejmě v tomto příběhu nechybí to, že se životy dvou hlavních hrdinek propojí a společně se budou snažit zachránit jednu židovskou mámu se synem. Jak? To už si musíte přečíst.

„Nicole se rozhlédla, když zastavily, aby počkaly na tramvaj, která je měla odvézt na okraj města. Lidé chodili kolem, zdánlivě zaujatí svými vlastními starostmi a životy, ale člověk nikdy nevěděl, kdo poslouchá. Nejen gestapáci v civilu, ale také milice – francouzská tajná policie – a samozřejmě kolaboranti, připravení udávat svoje sousedy za bochník chleba navíc.“

A teď už k tomu, proč nejsem příliš nadšená. Děj knihy Špionka v knihovně je hodně pomalý. Nic neplyne, všechno se táhne. Nutila jsem se do čtení, přišlo mi to napsáno kostrbatě, nic mě nezaujalo. Až ve chvíli, kdy se obě hlavní hrdinky spojily, začal příběh dostávat grády a čtení mě začalo bavit.
Ještě jedna věc – kniha se jmenuje Špionka v knihovně, ale nečekejte, že se něco bude v knihovně dít. Název je zavádějící, možná by to spíše mělo být Špionka Z knihovny, to už by sedělo více…

Když jsem na začátku zmiňovala, že na téma odboj jsem už pár knih četla, a mnohem lepších, aspoň dle mého názoru, tak jsem nekecala. 🙂 Koukněte třeba po autorce Kate Quinn nebo Fioně Valpy. Jejich knihy, týkající se odboje, mě vtáhly do děje na první dobrou a ač tam není Portugalsko, což tady je zase velkým plusem, mají jiné přednosti.

Špionka v knihovně – téma zajímavé, příběh na mě moc pomalý, ale rozhodně dojemný, silný, a kdyby to bylo napsáno trochu jinak, nebála bych se napsat dech beroucí a napínavý. Ta kniha má všechno, co má mít, ale špatně rozloženo. Ovšem, to už je můj problém a teď si názor na knihu udělejte sami. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Špionka v knihovně můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *