Strašidla z Vidlákova – Michal Vaněček, Renata Petříčková

Autor: Michal Vaněček, Renata Petříčková
Nakladatelství: Bambook
Ilustrace: Václav Ráž
Rok vydání: 2020
Počet stran: 96

„Od úst mu totiž šla pára, jako by byl třeskutý mráz. Chtěl něco říct, ale ono to zase jen pšouklo a udělal se obláček.
„Šmarjá, já ucházím,“ vyjekl Karel.
„A nejen horem!“ zapištěla zrzka a ukázala na Karlovy kalhoty. Od zadní části Karlových kalhot to, s odpuštěním, blafalo, jako kdyby tam měl starou parní mašinku. Karel už nevěděl, jestli se má dřív držet za pusu, nebo za opačný konec.“

Na hradě Vidlákov žije kastelán Mňuk a s ním strašidla Mlhulena, Bouchal, Škrtislav, Ohníček a Smrádek. Na hrad nejezdí moc návštěvníků a tak hrad pomalu chátrá a strašidla nemají koho strašit. Až jednoho dne přijede autobus plný rozjívených pražských dětí a rázem je všechno jinak. Strašidla se ze zapomenutých novin dočtou, že v Praze je muzeum strašení a rozhodnou se, že se pojedou přiučit strašení ke svým pražským kolegům. To se ví, že se jejich pobyt v hlavním městě neobjede bez průšvihů a ostudy. Jak to celé dopadne? S kým se nakonec vrátí zpátky domů na hrad Vidlákov?

Ať už autoři Michal Vaněček, Renata Petříčková nebo ilustrátor Václav Ráž – všichni jsou vždy trefou do černého. A když se spojí dohromady, vytvoří úžasný příběh, plný humoru a krásných ilustrací, který bude bavit nejen dětské čtenáře, ale i dospěláky. Strašidla z Vidlákova je knihou, která se povedla a jsem ráda, že vám ji teď můžu přiblížit.

Na hradě Vidlákov žije kastelán Mňuk a s ním strašidla – Ohníček, Mlhulena, Smrádek, Bouchal a Škrtislav. Po jedné návštěvě z Prahy, dětí, kteří se vůbec nebály strašidel, se právě ony strašidla rozhodla, že zajedou do Prahy do muzea strašení a zjistí, jak to v tomto století funguje a jak na to, aby se jich báli všichni, kdo na hrad zavítají.
A teď si představte, jak pět strašidel je „nuceno“ obléct si lidské šaty, nastoupit do autobusu, najít v centru Prahy muzeum.
Po cestě, která je pro ně velmi nelehká, potkají i své kolegy, kteří v Praze žijí. Od vodníka, přes čerty nebo dokonce Golema. A až splní svou misi, vrací se na hrad, ovšem ne sami. Jak všechno dopadne, zda se naučí strašit a s kým že se to budou vracet, to se dozvíte, až si knihu Strašidla z Vidlákova přečtete.

Autoři to s příběhy pro děti opravdu umí. V každé kapitole se najde něco, čemu se zasmějete nebo se dokonce podivíte. Je to psáno s láskou, citem pro dětskou duši a samozřejmě s citem pro dětskou legraci.
Hned u první ilustrace jsme se u nás doma se synem zasekli, protože kněz tam šlápl do … ehm… exkrementu a mému synovi se to děsně líbilo – ten záchvat smíchu, pokaždé, když jsem to předváděla… No, co vám budu povídat… 🙂
A tak je to po celou dobu příběhu. Pokud patříte mezi rodiče, kteří při předčítání mění hlasy, domýšlí si zvuky a doslova jimi plýtvají, věřte mi, že i ti nejmenší prckové se budou bavit společně s vámi.

„Copak tady se dá normálně strašit?“ stěžoval si Babinec. „Za starých časů jsem si vyšel večer na náplavku, to víte, taky potřebuju občas trochu oschnout, to vlhko není dobré na klouby. A měl jsem klid! Lidi, když mne viděli, tak se hned hrnuli dál od vody, abych je tam náhodou nestáhl. A teď? Teď se kolem mne sbíhají, fotí si mne a filmují. Myslí si totiž, že jsem nějaká maškara, která láká lidi na náplavce do restaurací.“

Pro samotné dětské čtenáře, bude čtení zvládnutelné od cca 7 let, protože font písma není ani malý, ani velký. Navíc je kniha Strašidla z Vidlákova opravdu bohatě ilustrována, ať už se jedná o obrázky přes celou stránku nebo menší, které jsou zasazené do textu. Líbí se mi, že ilustrace se snaží držet textu, takže znázorňují to nejdůležitější, co se v každé kapitole stane.

Strašidla z Vidlákova je vtipně napsaná kniha, kterou ocení nejen děti, ale také rodiče. Nejen, že je zde spousta příkladů, které si děti můžou vzít jako ponaučení, ale také strašidla navštíví známá a proslulá místa Prahy a myslím si, že nejedno dítko bude chtít cestovat po jejich stopách a tím se zase něco dalšího přiučit.
Pokud máte doma nebo ve svém nejbližším okolí malého čtenáře, rozhodně se po této knize poohlédněte.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Strašidla z Vidlákova můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *