Autor: Pavel Taussig
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2021
Počet stran: 264
„Shromážděným vzdělancům a Haně v podstatě oznámil, že atomová bomba amerických vojenských štváčů je sice věc ošklivá, ale v podstatě neškodná. Především pro toho, kdo se na ni včas připraví. Její ničivé účinky nepřátelská propaganda úmyslně ukrutánsky přehání, aby pracujícím v táboře míru nahnala hrůzu. Sovětský svaz se totiž, jak je známo, podobným šarlatánstvím nezabývá, protože se plně věnuje mírovému budování.“
Hana Pavla Taussiga, který si v Česku získal pozornost jako Chlapec, který přežil pochod smrti, čtenáře velmi živě přenáší do doby padesátých let, do Státního nakladatelství beletrie, kam mladá Hana souhrou okolností nastupuje jako doručovatelka. Pavel Taussig jako pamětník, který v té době v podobném podniku pracoval, přesně zachycuje období a události v národních podnicích za vedení (nebo řádění) šéfů zvláštního ražení a odhaluje tak zásady (ne)fungování nakladatelství, potažmo celého státního zřízení.
Předkládá tak velmi vydařenou momentku tehdejšího světa plnou dobových hlášek a průpovídek, sepsanou lehkým a pestrým jazykem, kterému porozumí i ti, pro něž je tato doba již na hony vzdálená. Toto absurdní vyprávění o absurdních časech je zároveň velmi lidské, pravdivé a smutné, ale zároveň neobyčejně vtipné, kdy ironii a sarkasmus plynule střídá čistý humor, která čtenáře upřímně rozesměje. Vhodné jazykové prostředky pak souladí s barevnými a plastickými charaktery a celý příběh má dynamiku.
Hanino mládí a optimismus stojí v přímém kontrastu s tehdejší dramatickou situací, kdy se i ona osobně musí vypořádat s velkým zásahem do života – nuceným odchodem ze školy a zdánlivě bezdůvodným uvězněním otce; její naivita se dostává do sporu s protřelostí a intrikami „kádrovníků“.
Přesto není Hana jen příběhem doby, jak by se mohlo zdát, ale příběhem člověka, ve kterém se ona doba odráží a která ho, ať chce, nebo ne, mění.
V kolektivu oblíbená je knihou Pavla Taussiga, který se do našeho povědomí zapsal jako chlapec, který přežil pochod smrti.
V tomto románu se autor rozhodl vytvořit Hanu Kováčovou, mladou, osmnáctiletou, naivní dívku, která se dostane do Státního nakladatelství a s tím se pojí spousta divných, ale také humorných okamžiků, které zažije.
Troufám si tvrdit, že knihu V kolektivu oblíbená si nejvíce „užijí“ čtenáři, kteří tu dobu komunismu zažili, nebo mají o tom hodně načteno. Ale je pravdou, že já se neřadím ani do jedné kategorie a přesto se mi četla velmi dobře.
V kolektivu oblíbená totiž není přímo souhrnem, kdo byl u moci, kdo co dělal a čeho chtěl dosáhnout, ale spíše se autor zaměřil na to, jak se vede podnik, jak vysocí papaláši dokázali udělat z pracovního místa klasický katapult nebo jak se mladá dívka může potýkat v práci, kde jsou všichni starší a zkušenější.
„Podnikový tatraplán uháněl nepovolenou rychlostí na letiště, zaměstnanci mezitím běhali po budově jako mravenci. Sekretářky balancovaly s tácy obložených chlebíčků z mléčného baru, výrobní oddělení připravilo transparent vítající vzácné hosty a Ukrajinky na něm současně opravovaly nesprávně obkreslená písmena. Účtárna svorně zametala dvůr a skladník poklusem roznášel po místnostech nejnovější ležák Lenin, Lenin, Lenin! – Sovětští básníci – náš vzor“, aby se sovětští hosté v každé místnosti hned cítili jako doma.“
Hlavní hrdinka příběhu V kolektivu oblíbená je Hana Kováčová. Osmnáctiletá dívka, která byla vyhozena ze školy ještě před maturitou, protože její otec udělal něco, co se znelíbilo „státu“. A proto Hana ani nedoufá, že by mohla získat dobré místo. Ale ona jej získá, přímo ve Státním nakladatelství, kde začíná jako doručovatelka. A díky tomuto místu se dostává do situací, které jsou místy komické, ale také napínavé.
Je až s podivem, jak se autor dokázal vžít do takto mladé postavy, navíc ženy, a jak dokázal její naivitu přenést na papír. Líbilo se mi, že ač je tato doba pro mne tak nějak neznámá, neměla jsem žádný problém se začíst a hlavně, si celé vyprávění náležitě užít.
V kolektivu oblíbená je knihou, jejíž děj odsýpá, na stránkách jsou sem tam i nějaké ilustrace nebo koláže, které perfektně oživí samotný děj a věřím, že pokud se do čtení pustíte, nebudete se nudit. Jen si tedy osobně myslím, že pro mladší ročníky to nebude, opravdu bych to směřovala k lidem, kteří o této době mají nějaké ponětí.
Ale určitě řadím tuto knihu mezi ty čtivé, zajímavé a místy tedy i humorné. Pokud se do čtení pustíte, přeji příjemně strávený čas. 🙂
Hvězdné hodnocení:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu V kolektivu oblíbená můžete zakoupit.
Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara