Věrný čtenář – Max Seeck

Autor: Max Seeck
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2020
Počet stran: 389

„…jednak nebyl čas a jednak chová vůči beletrii jisté předsudky a nemůže se zbavit pocitu, že by se člověk měl při četbě vždycky dozvědět něco nového a užitečného. A že číst výplody něčí fantazie představuje v dnešním hektickém světě zbytečné mrhání časem.“

Žena slavného spisovatele Rogera Koponena je zavražděna v jejich luxusním domě na břehu zamrzlého zálivu. Na sobě má slavnostní šaty a ve tváři hrůzostrašný škleb. Případu se ujímá mladá inspektorka Jessica Niemi. Brutálních vražd postupně přibývá a záhy je jasné, že je na stopě sériového vraha. Nejedná se přitom o nahodilé vraždy, záhadný pachatel se vždy inspiruje hrůznými činy popsanými v Koponenových thrillerech. Je šílený, nebo jde o něco osobního? Podaří se Jessice zastavit vraha, který zná každičký detail knih dokonce lépe než sám autor?

Věrný čtenář mne velmi mile překvapil. Je to temný thriller, kde je hlavním tématem magie, okultismus, hromadné vraždy, zvláštní shody náhod a k tomu podivná minulost hlavní vyšetřovatelky Jessicy. Sice k němu mám jednu výhradu, ale i přesto hodnotím knihu velmi kladně, což se dozvíte níž. 🙂

Jessica Niemi je mladá žena, která má velmi bolestnou minulost, jež zasahuje i do přítomnosti, ale nikterak neovlivňuje její práci, kterou vykonává jako detektiv u finské policie.
Roger Koponen je slavný spisovatel thrillerů, kterých se prodalo tolik výtisků, že se jeho sláva až hvězd dotýká. S ženou si splnili sen, bydlí v luxusním domě, s luxusním vybavením. Jenže, jeho knihy ovlivnily i jiné než „obyčejné“ čtenáře beletrie, a Jessica se postaví čelem k případu vražd, jenž odpovídají knize, jako podle scénáře a Jessica se svým týmem musí nejen dopídit pravdy, ale také se srovnat se svou minulostí, která začíná vyplouvat na povrch a ničit ji pomalu, ovšem systematicky život.

Autorovi se povedlo vymyslet skvělé charaktery postav. Věrný čtenář je plný „milých“, vtipných a správných lidí na svých místech, kteří si nepodkopávají nohy, nemusíte proto řešit nic bokem a soustředíte se jen na daný případ jako takový, neřešíte žádné zákulisní intriky, což se mi fakt líbilo.

„Nikdy se neohlížej. Vždycky se dívej dopředu…“
„… protože život je před tebou.“

Další věcí, která se mi líbila, tak je téma tohoto thrilleru. Věrný čtenář je plný náznaků a nějakých informací o čarodějnictví, motá se kolem černé magie, okultismu, kolem sekt a tohle mi opravdu imponovalo, protože nešlo o „obyčejnou“ vraždu, ale o něco víc.
Jediné, co mne trošku naštvalo, tak je samotný závěr. Působil na mne jako by ho autor utnul a nechtěl se více v tom pitvat, ale za mě by to zvládlo ještě jednu akci, jeden okamžik více rozepsaný, aby celkově příběh dostal více závěrečné a „zachraňující“ atmosféry.

Dobré u tohoto thrilleru je i délka kapitol. Jsou krátké, jsou „úderné“, pořád se něco děje, takže vám samotný děj doslova ubíhá před očima.
Autor mi svým psaním dost připomínal Roberta Bryndzu, ne obsahově, ale stylem psaní. Má charaktery, které se vám budou líbit, má téma, které je zajímavé a dokáže vás upoutat. A hlavně je kniha psána rychle, svižně, bez zbytečných kudrlinek.

Pokud patříte mezi vášnivé čtenáře thrillerů, a jestli si chcete přečíst příběh od autora, který patří mezi nejprodávanější ve Finsku, tak se pusťte do čtení knihy Věrný čtenář. Doufám, že budete spokojeni tak, jako jsem já.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si můžete knihu Věrný čtenář zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *