Všudybyl Avery – Den ve společnosti Aztéků – Jacopo Olivieri

Autor: Jacopo Olivieri
Ilustrace: Clarissa Corradinová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2020
Počet stran: 56

„Dívky vstupují do manželství v šestnácti letech, chlapci ve dvaceti. Novomanželé nejprve žijí s rodiči ženicha; pak jim jejich klan (calpulli) dá půdu, na níž si postaví nový dům.“

Dnes je z něj například aztécký chlapec Avetl. Prožijte s ním jeho neuvěřitelná dobrodružství! Objevíte tajemná a nesmírně mocná aztécká božstva, zahrajete si jednu z nejstarších míčových her na světě, a dokonce se jen o vlásek vyhnete tomu, abyste se stali lidskou obětí. 

Minule jsem vám ukázala příběh, kdy se Avery ocitl ve starověkém Řecku. Tentokrát se ovšem podíváme zase někam jinam, protože stráví den ve společnosti Aztéků. Podle ohlasů na minulou recenzi vím, že se vám kniha líbila, takže jsem ráda, že tentokrát je zde další dobrodružství se spoustou poučných informací.
Pojďme si tedy představit knihu Všudybyl Avery – Den ve společnosti Aztéků.

Avery je obyčejný kluk, který ovšem dokáže cestovat časem. Nevíme, jestli je to doopravdy, nebo jenom v jeho fantazii, ale ono je to jedno, hlavní je, že tentokráte se dostane do roku 1512, do Aztécké říše, za vlády Montezumy, a děti se přiučí spoustu zajímavých informací nenásilnou, zábavnou formou.

Já sama jsem si z tohoto příběhu vzala hodně, přijde mi, že jsem Aztéckou říši ve škole prospala, jelikož téměř každá informace pro mne byla novou, neznámou, do chvíle přečtení neobjevenou.

Nejdříve k příběhu, potom se podíváme na ty poučné věci.
Ve vyprávění se Avery stane aztéckým chlapcem Avetlem, který se svou skoro kamarádkou rozbije vázu při jednom druhu aztéckého sportu. A protože ví, že jeho babička se bude moc zlobit, což samozřejmě nechce, jde s tou svou skoro kamarádkou Izel do města, aby obstaral novou vázu – na vlas stejnou jako ta, kterou rozbili.
Jenže, jak to udělat, když nemají peníze? Nebude lepší nejdříve poprosit bohy o odpovědi, jak to nejlépe udělat, aby jim nikdo nehuboval? Tento příběh a také jeho konec se dočtete v knize Všudybyl Avery – Den ve společnosti Aztéků.

„Chrám je šedesát metrů vysoký, protože se, jak mu stále připomíná babička, musí bohům na znamení díků každých dvaapadesát let vystavět nový. Místa je ale málo, nový chrám se proto staví přes chrám už existující. Je to trochu jako otevřít krabičku a najít v ní další, v ní pak zase další…“

A teď něco z té naučné stránky knihy Všudybyl Avery – Den ve společnosti Aztéků.
Jsou zde informace nejen o tom, jaký život Aztékové vedli, ale také popsány jejich rituály či hry a zábava. Nejsou vynechány ani jejich názvy, které mi mnohdy přišly úsměvné – třeba taková Telpochcalli. Když se na ten název podíváte, co myslíte, že by to mohlo být? No, asi vám to prozradím, protože to neuhodnete. A nebo ne, co kdybyste si to sami přečetli v knížce? 🙂

Ale informací je tu mnohem víc, třeba jaké kasty společnosti byly v Aztécké říši, jak byli lidé odlišování – od oblečení až po výchovu, jaké užívali zbraně nebo jaké uctívali božstvo.
Informací je zde poměrně dost, abyste si nejen vy, ale také vaše děti, dokázali udělat obrázek, jaký život tehdy vedli. A že to nebylo nic lehkého, bez našich výdobytků moderní doby. 🙂

Všudybyl Avery – Den ve společnosti Aztéků je opět skvělá, naučná, zábavná kniha pro děti, které zajímá historie, nebo jsou jenom zvědaví, jaký byl život předtím, před byla televize či mobilní telefon.
Pokud máte doma malého zvědavce, určitě se po této knize podívejte, věřím, že bude mít úspěch.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Všudybyl Avery – Den ve společnosti Aztéků můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *