Vyzvědačka – Barbara Cartland

Autor: Barbara Cartland
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2022
Počet stran: 120

„Ještě než stačil cokoli říct a než vůbec vstoupil do domu, už věděla, že je všechno špatně.
Cítila, jak se jí sevřelo srdce.
„Jak se ti daří, nejdražší?“ zeptal se jí. „Mrzí mne, že jsem nepřijel dříve, ale musel jsem řešit celou řadu potíží.“
„Nyní jste tu a na tom jediném záleží,“ usmála se Belinda chlácholivě. „Doufala jsem, že přijedete brzy, modlila jsem se za to.“
Z výrazu jeho očí a sevřených rtů poznala, že to nechce slyšet.“

Marcus Logan, kterému se přezdívá Šťastlivec Logan, cestuje po světě a díky své neochvějné intuici dokáže nalézt, co ostatní přehlížejí – zlato, drahokamy a další cenné suroviny. Tato schopnost mu přinesla pohádkové bohatství.  
To Belinda Wyncombová má docela opačný problém – po smrti její matky přišel její nevlastní otec o všechny peníze. Aby ho zachránila před vězením pro dlužníky a sebe před životem v chudobě, rozhodne se Belinda přijmout práci u Loganovy matky a vyzvědět, kde lord Logan hodlá těžit příště, aby z jeho objevu mohla sama zbohatnout.  
Podaří se Belindě získat tolik potřebné peníze, nebo bude odhalena? A dokáže ochránit Šťastlivce Logana před nebezpečím, které hrozí jemu?

Vyzvědačka je historickou romancí od mé oblíbené Barbary Cartland. Tuto autorku mám ráda, protože její knihy jsou tenké, přesně tak akorát na nějaké líné odpoledne, kdy nechci nad ničím přemýšlet a jen se nechat odvát do minulosti, do doby, kdy všechno bylo jinak, romantičtější, ale také naivnější…

Většinou tento druhý odstavec věnuji tomu, o čem kniha je. Vyzvědačka má ovšem tak dobrou anotaci, že tohle z mé strany není potřeba. Ale trochu se podíváme na postavy, se kterými se zde setkáte, protože jejich charaktery stojí za to. Začnu Belindou, což je hlavní ženská hrdinka celého příběhu. Během krátké chvilky přijde o oba rodiče a po nějaké době se díky jejímu otčímovi z ní stane bezdomovec, ač její otec neměl hluboko do kapsy. Všechny její peníze, cennosti a dokonce dům jsou pryč. Mnoho mladých dívek by se z toho hroutilo, zvlášť hrdinky v takovýchto románech, ale Belinda byla odvážná, bojovná a ač pár slz uronila, věděla, že musí bojovat.
D´Arcy Rowland je otčím Belindy, ten, který všechny peníze její matky promarnil. Ví, že udělal chybu a snaží se ji napravit, ovšem prazvláštním způsobem. Nedokázala jsem se rozhodnout, zda ho jako postavu mít nebo nemít ráda. V jednu chvíli si sypal popel na hlavu a litoval smrti své ženy, v druhém okamžiku jako by se nechumelilo…

„D´Arcy Rowland se lačně rozhlížel po místnosti. Najednou si všiml, že v jednom rohu stojí stojan a v něm sbírka vycházkových holí. Belindin otec je kupoval v různých částech světa, kam jezdíval, než se oženil. Pouze jednu z nich však používal pravidelně.
D´Arcy Rowland přešel přes pokoj, aby je prozkoumal. „Jsou zajímavé,“ ocenil je. „A rozhodně bych za ně od sběratelů dostal pěknou sumu.“

Díky tomu, že autorka neudělala z Belindy chudinku, ale hrdinku, která se snažila, ač k tomu moc prostředků neměla a používala svůj vlastní rozum a to, co se za celý svůj krátký život naučila, a v neposlední řadě i to, co ji předal její otec, byl příběh Vyzvědačka dobrý a bavil mne. Neměla jsem potřebu protáčet panenky, což dělám často, ale stejně ty knihy čtu i tak dál a vyhledávám je, protože přeci jen po jejich přečtení jsem tak nějak „uvolněná“, odpočinutá, zklidněná.

Myslím si, že fanynky této autorky si už knihu pořídily, případně ji už mají také dávno přečtenou. A proto se obracím na vás, ženy milující historické romance, u kterých není potřeba přemýšlet, pokud chcete zažít příběh, který je romantický, který je i krapet napínavý a dobrodružný, tak se poohlédněte po knize Vyzvědačka.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Vyzvědačka můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *