Zbrklík a čertidlo – Sandra Dražilová Zlámalová

Autor: Sandra Dražilová Zlámalová
Ilustrace: Marie Koželuhová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2022
Počet stran: 72

„Mňam, mňam to je mi ale lahoda,“ mlaskal Pecolt a už se natahoval po další, když vtom se mu začalo kouřit z uší. A nejen jemu, ale i všem čertům a čerticím se najednou kouřilo z uší.
„Ááá, ty buchty pálí, vodůůů!“ křikl čert Kvakin a pelášil k pekelné studni a ostatní za ním. Dokonce i sám Lucifer utíkal, aby ten buchtový žár uhasil.
Glo, glo, glo, ozývalo se ze studny, jak se voda rychle doplňovala. A čerti pili a pili.“

Čertidlo Tadeáš je malý neposeda a kvítko. Jednou je tu, podruhé zas jinde, vyvádí samé naschvály a jednu lumpárnu za druhou. Jeho rodiče, čert Krucián a královna víl Eli, si s ním už nevědí rady, proto se obrátí na samotného vládce pekel. Nikdo si nemůže být jistý, jakou vylomeninu provede čertidlo příště.
Oproti němu je čert Zbrklík úplný andílek. A proto je opět vyslán do světa lidí, aby nešťastným rodičům pomohl. Jak tohle spojení může dopadnout?
Čeká vás příběh o velkém přátelství, čertovských kouzlech a pekelných neplechách. To si musíte poslechnout!

Tak, jako je u mne například autor Robert Bryndza sázkou na jistotu, tak je autorka Sandra Dražilová Zlámalová jistotou u mého syna. A když k tomu připočtete, že Zbrklíka miluje od první stránky první knihy, tak vám vyjde výsledek, že druhá kniha se Zbrklíkem, Zbrklík a čertidlo, se hodně rychle dostává mezi to nejlepší, co jsem letos svému milovanému synovi přečetla. 🙂

Z prvního dílu víme, že čertík Zbrklík je neposeda, a ač spoustu věcí myslí dobře, nikdy je nepromyslí pořádně a hned koná. A díky tomu dochází k situacím, které ho staví do pozice toho zlobivého a zbrklého čerta.
No, a teď si představte, že jeho pozice je ohrožena a ze Zbrklíka se stává téměř anděl – v pekle, haha. 🙂
Na scéně se totiž objevuje syn čerta a vílí královny, Tadeáš, malé čertidlo. A to se vám začnou dít věci.
Ovšem nebojte se, ani tak o Zbrklíkovy vylomeniny nepřijdete, pořadí se mu pořádně upéct ostré buchty nebo prozradit tajemství se světlem v pekle tomu nepravému čertovi. Opět v dobré víře, ale zase se to tak nějak obrátí proti němu. Jenže Zbrklík se nedá a nejen, že je vždy vše odpuštěno, Zbrklík najde i přítele, za kterého by dal ruku do ohně. Zbrklík a čertidlo je pohádkou, kterou u nás doma milujeme všichni.

„Belele, milí čertíci, dnešek je pro vás velmi důležitý den, belele,“ nadechl se a chtěl pokračovat, jenže vtom někdo práskl kouřovou směsí tak mohutně, že během vteřinky nebylo v učebně nic vidět.
„Já ti dám test, chichichi!“ ozval se tichý škodolibý hlas.
„Nikdo ani hnout!“ křikl čertovský učitel a nesrozumitelně cosi zamumlal, zadupal kopytem a kouř byl fuč.“

Autorčiny knihy má rád nejen můj syn, ale i já se těším na každý nový příběh. Protože její vyprávění má vždy hlavu a patu, je vtipné, je poučné, je zábavné a napínavé. Jsou tam okamžiky, kdy se i já, jako dospělý čtenář, zasměju upřímně, od srdce a někdy i z plných plic. Zvlášť když jsem předčítala synovi knihu Zbrklík a čertidlo, párkrát to na mne přišlo a smáli jsme se oba, až jsme za nějakou dobu neuměli ani dech popadnout. Syn se smál mi, já mu a tak to chvilku zůstalo… 🙂 Což je důkaz, že u této knihy zažijete se svými dětmi opravdu velkou fůru zábavy a smíchu. 🙂

Ilustrace v knize jsou opět v režii Marie Koželuhové a asi by to ani jinak nešlo. Tohle duo, v podání ilustrátorky a autorky je téměř nepřekonatelné, co se týče příběhu i ilustrací k nim. Mám doma všechny jejich knížky a líbí se mi, že některé postavy se i v dalších vyprávěních prolínají. Třeba Bordelína, ta je také i tady, i ve svém vlastním příběhu. 🙂

Zbrklík a čertidlo je volným pokračováním pohádky Neplechy čerta Zbrklíka a ač na sebe příliš nenavazují, přesto se některé okamžiky odvíjí od toho, co Zbrklík a nejen on, zažil v prvním díle. Proto pokud se vám líbí, jak o této knize píšu, nejdříve se pusťte s dětmi do čtení prvního povídání a posléze volně přejděte ke čtení této. Aby vám, a vašim ratolestem, neutekl ani jeden okamžik z této veselé, pohádkové, báječné dětské knížky.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Zbrklík a čertidlo můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *