Zhubni – Stephen King

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2022
Počet stran: 296

„Všechna žebra mu zřetelně vystupovala. Klíční kosti byly dokonale vyrýsované horské hřebeny potažené kůží. Lícní kosti byly jasně patrné. Hrudní kost působila jako zamotaný uzel, břicho propadlé, pánev jako nějaká příšerná vidlicovitá ptačí kost.“

Kletba jako zasloužený trest?
Billy Halleck má všechno, co si může přát – drahý dům, hezkou rodinu a výnosné zaměstnání v advokátní kanceláři. Má však také velkou nadváhu a lékař ho varuje před infarktem. Jeho život se změní, když ve chvíli nepozornosti za volantem srazí cikánku. Při odchodu z budovy soudu mu místo dramatické scény, která by se dala očekávat, její starý otec pošeptá jediné slovo: „Zhubni.“ Jedno jediné slovo, ale za šest týdnů je Billy o padesát kilogramů lehčí a to, co se zpočátku mohlo jevit jako příjemná změna, se stává bojem o život…

Zhubni je dalším kouskem Stephena Kinga, který jsem přelouskala. Knihu napsal pod pseudonymem Richarda Bachmana, a jak už to u bachmanovek bývá, odpustil si svůj klasický, pomalejší začátek a rovnou, od první stránky jsem se dostala do varu. Tento příběh mě fakt bavil a ten konec, ten odpovídá mistrovi do posledního detailu.

Billy Halleck – tohle jméno je nejdůležitější z celého děje. Vše se točí kolem něj, protože on spustí lavinu nepředstavitelných událostí, které jsou mezi nebem a zemí. Kterým věřit nemusíte, ale jejich přítomnost vyvrátit nemůžete, tak jak ji úplně jistě nemůžete potvrdit.
Billy má v životě vše, co chtěl. Milující rodinu, pohodlný dům, dobrou práci, dost peněz. Jednoho dne ovšem dojde k nehodě, kdy srazí cikánku, která tím následkem umře. A pomsta ze strany jejího manžela na sebe nenechá dlouho čekat. Billy ho potká a jediné slůvko mezi nimi, Zhubni, mu obrátí život vzhůru nohama a Billy začíná bojovat o svůj život.

„Jednu rychlou, jednu rychlou, jednu rychlou!“ vřískal Houston krysím hlasem, který se stále přibližoval. Halleck věděl, že kdyby otočil hlavou, přízrak by byl blízko – jiskřivé oči by mu lezly z důlků a holá čelist by mu klapala.“

Zhubni není pro slečinky, protože opět se autor vyřádil v lidském utrpení a bolesti. Když jsem si představovala člověka, jehož kůže se mění v aligátoří, opravdu mi bylo fyzicky špatně. King to popsal takovým způsobem, že i prostřelená dlaň pro mě byla malá záděrka, která nebolí.
Nebo odpadnutý nos? Jen tak? Ruka? Prakem? A další „odpornosti“ ani nechci zmiňovat. No, dobře, tak tohle prostě byl masakr, ale v dobrém slova smyslu. V této knize jsem zůstala uvězněná až do okamžiku, dokud jsem nedočetla poslední stránku a wtf? Ten konec? Sice jsem něco podobného očekávala, protože jinak by to nebyl mistr, ale i přesto k tomu nic nevedlo a tím pádem jsem zůstala sedět s otevřenou pusou. Dokonalé!

Nebudu vůbec oslovovat autorovy fanoušky, protože vím, že buď mají přečteno nebo se chystají, jelikož každá jeho kniha je něčím novým, překvapením, na které se všichni jeho obdivovatelé těšíme.
Ale teď bych ráda oslovila ty, kteří od něj nic nečetli. Ač je to bachmanovka, je to styl Kinga, je to psáno jeho rukou a proto ji ráda doporučím těm, kteří od něj ještě nic nečetli a chtěli by to zkusit. Protože Zhubni je možná to, co od něj očekáváte. Strach, hnus a jedna kletba…

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Zhubni můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *